Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 stycznia 2007 r., sygn. I SA/Wr 655/06

 

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKI Dnia 23 stycznia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ludmiła Jajkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca) Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska Protokolant Ewelina Bedyńska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi S. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymiaru podatku od nieruchomości za 2005 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Prezydent W., ustalił skarżącemu podatek od nieruchomości za 2004 r. w wysokości [...]. Wysokość podatku została ustalona na podstawie złożonej przez skarżącego "Informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych" IN-1, w związku z zawartą z Gminą W. umową dzierżawy gruntu przy ul. W. [...], na którym posadowiony jest pawilon handlowy.

Jako przedmiot opodatkowania skarżący wykazał grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni [...] a wartość budowli lub ich części (kiosk stanowiący własność skarżącego) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej określił na kwotę [...]. W informacji IN-1 skarżący umieścił dodatkowe oświadczenie, iż informację tę złożył po wezwaniu przez Urząd i co do przedmiotów opodatkowania wypełnił ją według zaleceń urzędnika oraz wskazał, że kiosk na podstawie ustawy o opłatach lokalnych został określony przez Urząd jako budowla, a kwalifikacja do budowli została potwierdzona także na podstawie interpretacji zawartej w prasie.

W odwołaniu od powyższej decyzji, skarżący wskazał, że zaskarżona decyzja jest niezgodna z prawem i stanem faktycznym. Podniósł, iż organ podatkowy wyznaczył termin płatności podatku w 2004 r. Ponadto zaskarżona decyzja nie zawiera szczegółowego uzasadnienia co do faktu obciążenia skarżącego obowiązkiem podatkowym oraz co do wskazania podstawy zakwalifikowania posiadanych przez niego rzeczy do przedmiotów opodatkowania. Zdaniem skarżącego posiadany przez niego kiosk oraz dzierżawiona część gruntu nie podlegają opodatkowaniu, bowiem kiosk nie jest ani budowlą, ani budynkiem lub jego częścią, natomiast grunt nie stanowi odrębnej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00