Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 31 stycznia 2007 r., sygn. IV SA/Wr 849/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA - Tadeusz Kuczyński Sędzia WSA - Wanda Wiatkowska-Ilków Protokolant Krzysztof Caliński po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale IV w dniu 24 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi L. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. decyzją z dnia [...]r. Nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego, art. 2 ust. 1, art. 4, art. 11 ust. 2, art. 39, art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.), utrzymało w mocy wydaną z upoważnienia Prezydenta W., decyzję Specjalisty Pracy Socjalnej Zespołu Terenowej Pracy Socjalnej Nr [...] Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we W. z dnia [...] r. ([...]), odmawiającą udzielenia L. F. zasiłku celowego na pokrycie opłat za wynajem pokoju za okres od [...] do [...] r.

L. F. wystąpił w dniu [...]r. do organu pomocy społecznej o udzielenie zasiłku pieniężnego na opłacenie wynajęcia lokalu mieszkalnego ("o odpowiednim standardzie, wyposażonego i umeblowanego w zdobycze cywilizacyjne"), za okres [...][...]r.

Decyzją z dnia [...]r. organ pierwszej instancji odmówił stronie udzielenia wnioskowanego świadczenia uzasadniając odmowę brakiem możliwości przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w miejscu zameldowania wnioskodawcy oraz brakiem współdziałania strony z pracownikiem socjalnym.

W odwołaniu L. F. zarzucił, że decyzja organu pierwszej instancji dotknięta jest wadą wskazaną w art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a., ponieważ nie przeprowadzono wywiadu środowiskowego. Zdaniem odwołującego się właściwy w sprawie przeprowadzenia wywiadu jest Zespół ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców MOPS. L. F. wskazał też, że zameldowania czasowego nie należy utożsamiać z tytułem prawnym do pomieszczenia, w którym strona przebywa, a nie zamieszkuje. Na koniec odwołujący się stwierdził, że ustawa o dodatkach mieszkaniowych stwarza możliwość otrzymania dodatku mieszkaniowego przez osobę samotną o dochodzie w wysokości 175 % najniższej emerytury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00