Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 grudnia 2006 r., sygn. I SA/Wr 169/06

 

Dnia 29 grudnia 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Betta (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Asesor WSA Dagmara Dominik Protokolant: Małgorzata Jakubiak po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 grudnia 2006 r. przy udziale - sprawy ze skargi A spółka jawna - T., R., J. M. z/s w Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za I/2004 I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że decyzja wymieniona w pkt I. nie podlega wykonaniu, I. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 5.115,00 (słownie: pięć tysięcy sto piętnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją Naczelnika Urzędu Celnego w O. z dnia [...] numer [...], organ ten określił spółce A T., R., J. M. sp. j. w Z. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiąc styczeń 2004 r. w wysokości [...], po stwierdzeniu zaniżenia tego podatku w złożonej za ten miesiąc deklaracji AKC-2.

W przeprowadzonym postępowaniu podatkowym organ ustalił, że przedmiotem działalności tego podatnika była sprzedaż detaliczna paliw na stacji paliw, w ramach której w badanym miesiącu dokonał sprzedaży oleju opałowego w ilości [...] za pomocą odmierzacza paliw ciekłych sprzężonego z kasą fiskalną. Okoliczność tę organ ustalił na podstawie oględzin stacji oraz wyjaśnień wspólnika Tadeusza Moczydłowskiego, który wskazał, iż olej opałowy jest tankowany za pomocą odmierzaczy przez obsługę stacji do naczyń odbiorcy, a następnie nabywca składa oświadczenie na jaki cel przeznaczy zakupiony olej. W tej sytuacji, w oparciu o fakt dokonywania sprzedaży za pomocą odmierzacza paliw, organ uznał, że sprzedaż oleju dokonywana była na inne cele niż opałowe, co rodziło obowiązek podatkowy w zakresie podatku akcyzowego w oparciu o przepis art. 35 ust. 6 pkt 1) ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.). Przepis ten stanowił bowiem, iż sprzedaż oleju opałowego przeznaczonego na cele inne niż opałowe u podatników sprzedających ów olej na stacjach paliw przy użyciu odmierzaczy paliw ciekłych powoduje powstanie obowiązku podatkowego z dniem stwierdzenia posiadania tego wyrobu na cele inne niż opałowe. Za podstawę opodatkowania organ przyjął ilość wyrobu akcyzowego, która może być przechowywana w zbiorniku podłączonym do odmierzacza paliw ciekłych, powołując się przy tym na treść przepisu § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. nr 221, poz. 2196 ze zm.). Stawkę podatku organ określił na podstawie § 5 pkt 1) powyższego rozporządzenia według stawki jak dla oleju napędowego pod poz. 11 pkt 5) załącznika numer 1 do tego rozporządzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00