Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 grudnia 2006 r., sygn. VI SA/Wa 1727/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Śliwińska (spr.) Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Protokolant Jadwiga Rytych po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi P. S. na postanowienie Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Minister Sprawiedliwości stwierdził niedopuszczalność odwołania pana P. S. od uchwały Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia [...] czerwca 2006 r., utrzymującej w mocy uchwałę Okręgowej Rady Adwokackiej w [...] z dnia [...] marca 2006 r., która nie uwzględniła jego wniosku o wpis na listę adwokatów.

Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazał art. 134 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2002 r., Nr 98, poz. 1071 z późn. zm. zwanej dalej k.p.a.)

Podstawę faktyczną stanowiło ustalenie, że Okręgowa Rada Adwokacka w [...] uchwałą z dnia [...] marca 2006 r. nie uwzględniła wniosku pana P. S. o wpis na listę adwokatów uznając, iż nie daje on rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu adwokata.

Na skutek złożonego odwołania, uchwałą z dnia [...] czerwca 2006 r. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w [...] utrzymało w mocy zaskarżoną uchwałę ORA w [...].

Od powyższej uchwały pan P. S. wniósł odwołanie do Ministra Sprawiedliwości, zgodnie z pouczeniem wskazanym przez Naczelną Radę Adwokacką, domagając się uchylenia zaskarżonej uchwały.

W obszernym uzasadnieniu odwołania powołał się m.in. na zdany egzamin sędziowski, dwuletnią praktykę na stanowisku asesora od [...] października 1996 r. do [...] grudnia 1998 r. oraz 20 miesięczne wykonywanie czynności nadzorcy sądowego w postępowaniu układowym. Doświadczenie jakie nabył przy praktycznym stosowaniu prawa, także doprowadzenie do uchylenia pięciu niekorzystnych dla niego uchwał organów samorządu adwokackiego pozwala na uwzględnienie wniosku o wpis.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00