Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 11 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Op 527/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz (spr.) Sędzia WSA Daria Sachanbińska Protokolant Sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2006 r. sprawy ze skargi M. R. na rozkaz personalny Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie funkcjonariuszy Policji oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M. R. jest decyzja - rozkaz personalny z [...], nr [...] Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji uchylający częściowo rozkaz personalny z [...], nr [...] Komendanta Miejskiego Policji w Opolu, w szczególności co do daty zwolnienia strony ze służby w Policji i zwalniający M. R. ze służby z dniem 31 lipca 2006 r.

Wyrokiem z 3 lutego 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uwzględnił wcześniejszą skargę M. R. i uchylił decyzje organów obu instancji zwalniające tego funkcjonariusza ze służby w policji w trybie art. 41 ust. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 6 kwietnia 1999 r. o Policji (Dz. U. 2002 r. , Nr 7 poz. 58 ze zm.), zwanej dalej "ustawą". Sąd rozpoznający tamtą sprawę zakwestionował między innymi brak właściwego trybu zwolnienia w związku z treścią art. 43 ust. 3 ustawy, braki w zakresie postępowania dowodowego przed organem drugiej instancji, brak rozważenia przesłanki wykazania, że czyn zabroniony uniemożliwia pozostawanie przez policjanta w służbie, a także inne uchybienia procesowe, w szczególności brak wszczęcia postępowania w trybie art. 61 § 4 Kpa oraz niewłaściwą "korektę" orzeczenia pierwszo- instancyjnego w związku z treścią art. 138 Kpa.

Rozkazem personalnym z [...] nr [...] Komendant Miejski Policji w Opolu działając na podstawie art. 41 ust. 3, art. 42 ust. 2 i ust. 5 , art. 45 ust. 3 ustawy zwolnił ze służby funkcjonariusza M. R. z dniem 16 czerwca 2006 r. W uzasadnieniu wskazano, że sierżant sztabowy M. R., zwolniony poprzednio ze służby z dniem 11 grudnia 2004 r., które to zwolnienie zostało uchylone cytowanym wyrokiem sądowym, nie zgłosił gotowości do służby w przewidzianym przepisami ustawy terminie. W szczególności podniesiono, że wyrok WSA w Opolu uprawomocnił się 4 kwietnia 2006 r. Termin zgłoszenia gotowości do służby upływał zatem 11 kwietnia 2006 r. a to z mocy art. 42 ust. 2 w związku z art. 41 ust. 3 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00