Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 grudnia 2006 r., sygn. I SA/Gd 330/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Sędziowie Asesor WSA Danuta Oleś (spr.), Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Referent Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi T.J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego oddala skargę.
Uzasadnienie
I SA/Gd 330/06
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 3 stycznia 2002 r. T.J. oświadczył, iż kwotę otrzymaną tytułem ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, zamierza przeznaczyć w okresie dwóch lat na podobny cel w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z aktu notarialnego z dnia 28 grudnia 2001 r. (Repertorium A Nr[...]) wynika, iż w dniu tym za kwotę 195.000,00 zł został zbyty lokal mieszkalny nr 9, położony w G., przy ul. [...] 6 wraz z udziałami w prawie użytkowania wieczystego działki i we współwłasności części wspólnej budynku, który to lokal i udziały T.J. nabył w dniu 23 maja 2001 r.
Pismami z dnia 21 czerwca 2005 r. i 26 lipca 2005 r. Urząd Skarbowy wezwał podatnika do przedstawienia dokumentów potwierdzających, iż osiągnięty przychód został wydatkowany na cele mieszkaniowe.
Ponieważ w wyniku tych wezwań nie zostały złożone wymagane dokumenty, postanowieniem z dnia 9 września 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wszczął w stosunku do T.J. postępowanie podatkowe w sprawie określenia zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z tytułu sprzedaży wyżej wymienionego lokalu mieszkalnego, a następnie decyzją z dnia [...] określił wysokość zobowiązania w tym podatku na kwotę [...] zł.
Organ podatkowy uznał, iż na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.- zwana dalej ustawą p.d.o.f.) należało określić podatek w formie ryczałtu w wysokości 10%, gdyż zbycie przedmiotowego lokalu mieszkalnego nastąpiło przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, a osiągnięty przychód nie podlegał zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a cytowanej ustawy.