Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 listopada 2006 r., sygn. I SA/Wr 1422/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: S.WSA Katarzyna Radom - sprawozdawca Sędziowie: S. WSA Zbigniew Łoboda Asesor WSA Anetta Chołuj Protokolant: Barbara Głowaczewska po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi K. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] o nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za sierpień 2002 r. I. uchyla decyzje I i II instancji, II. stwierdza, że wymienione w pkt I decyzje nie podlegają wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz skarżącej K. W. kwotę 715 zł (siedemset piętnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej we W. po rozpatrzeniu odwołania złożonego przez K. W., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia [...] nr [...], w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za sierpień 2002 r. w wysokości [...].

Przeprowadzone czynności kontrolne ujawniły, iż skarżąca w 2002 r. prowadziła działalność gospodarczą polegającą m.in. na sprzedaży oleju opałowego przeznaczonego wg oświadczeń nabywców na cele grzewcze. W wyniku dokonanej oceny ww. oświadczeń stwierdzono, że niektóre z nich zawierają nieczytelne lub niekompletne dane personalno adresowe, ponadto ujawniono, iż na 702 oświadczenia w 537 przypadkach dane nie zostały potwierdzone ponieważ nie występowały w urzędowych bazach PESEL oraz POLTAX. Ponieważ niekompletne i nieczytelne oświadczenia uniemożliwiają ich weryfikację organ podatkowy uznał, iż jest to równoznaczne z ich brakiem, natomiast w odniesieniu do pozostałych uchybień przeprowadzono dalsze czynności kontrolne, kierując wezwania do oświadczeniodawców. Na 102 wezwania odpowiedziało 9 osób, pozostałe pisma powróciły z adnotacją "adresat nieznany". W tej sytuacji organ podatkowy przesłuchał w charakterze świadków 7 osób i uwzględnił jedno pisemne oświadczenie. Dwie spośród ww. osób oświadczyły, iż nigdy nie dokonywały zakupu oleju opałowego u skarżącej, a tym samym nie podpisywały okazanych oświadczeń, dwie osoby potwierdziły jedynie zakup oleju, wyrażając wątpliwość co do złożenia oświadczenia, cztery zaś osoby potwierdziły fakt zakupu oleju i złożenia oświadczenia. W odniesieniu do pozostałych nabywców (których wezwania powróciły z adnotacją "adresat nieznany") organ podatkowy przeprowadził dalsze czynności ustalając, iż dane adresowe podane w oświadczeniu w ogóle nie istnieją (brak ulicy, brak mieszkania o podanym numerze), bądź zawierają niepełne dane adresowe, które uniemożliwiają weryfikację ich prawdziwości (np. podano wyłącznie imię i nazwisko bez podania dokładnego adresu), bądź też zawierają fikcyjne dane personalno - adresowe (osoby o podanych danych nigdy nie zamieszkiwały pod wskazanym adresem).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00