Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 16 listopada 2006 r., sygn. I SA/Ol 474/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Błesiński Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Pierechod Sędzia WSA Zofia Skrzynecka (spr.) Protokolant Lidia Wachowska po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 16 listopada 2006r. sprawy ze skargi "A" Spółki z o.o. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2004r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonywana; III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę 5199 zł (pięć tysięcy sto dziewięćdziesiąt dziewięć) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" Burmistrz Miasta i Gminy określił dla zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości za 2004 r. w wysokości 189.966,20 zł za część działki nr "[...]", o powierzchni 32,751 ha, położonej w R. obręb K., dzierżawcy - "A" Sp. z o.o.

Spółka A dzierżawiła od Skarbu Państwa część działki o łącznej powierzchni 146,742 ha na mocy umowy z dnia "[...]"kwietnia 2000 r. Sporna część działki o pow. 32,751 ha została wyłączona z dzierżawy na podstawie aneksu do umowy dopiero z dniem 1 czerwca 2004 r. Organ I instancji podał, że na podstawie decyzji Starosty z dnia "[...]", uznano rekultywację powyższej działki za zakończoną (w całości użytki kopalne). Wykonanie rekultywacji zmniejszyło powierzchnię użytków kopalnych do 113,9905 ha. Jednakże przedmiotowa działka w ewidencji gruntów figurowała nadal jako użytki kopalne, rowy i grunty zadrzewione pomimo, że Starostwo Powiatowe pismem z dnia 11 lutego 2002 r. poinformowało spółkę "A", iż konieczne jest przedłożenie dokumentacji geodezyjnej z podziału tej działki w celu zmiany powierzchni w przedmiocie dzierżawy. Organ I instancji powołując się na art. 5 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm. - nazywanej dalej: u.p.o.l.) oraz na art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu przyrody (Dz. U z 1994 r. Nr 49, poz.196 ze zm.) stwierdził, że fakt przeprowadzenia rekultywacji nie przesądza o uznaniu, że grunty przestały być związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ponadto organ zaznaczył, iż o zakończeniu rekultywacji, a tym samym o tym czy grunty straciły związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, decyduje moment, w którym decyzja o zakończeniu rekultywacji stała się ostateczna, a nie dzień w którym faktycznie zakończone zostały prace.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00