Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 listopada 2006 r., sygn. I SA/Gl 783/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Winiarski (spr.), Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Teresa Randak, Protokolant Anna Florek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2006r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. nr [...] Wójt Gminy C. określił spółce z ograniczoną odpowiedzialnością "A" wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2003 r. w wysokości [...]zł., dotyczący gruntów położonych na terenie M., według stawki przewidzianej dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Od powyższej decyzji strona wniosła odwołanie, w którym podważyła zasadność obciążania jej zobowiązaniem podatkowym, wobec zawieszenia przez nią działalności w 1998 r., z powodu braku możliwości prosperowania. Jako dowód powyższego stanu przedstawiono zawiadomienie dla Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u o zawieszeniu działalności oraz Zarządu Wolnego Obszaru Celnego w G.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] r. nr [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu podatkowego pierwszej instancji.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia odwoławczego zauważono, iż od 1997 r. strona jest użytkownikiem wieczystym gruntu Skarbu Państwa, położonego w M. o powierzchni [...] m. kw. Grunt ten oznaczony jest w ewidencji gruntów, jako: "tereny zabudowane inne" o symbolu "Bi". SKO zwróciło uwagę, że strona - eksponując znaczenie zawieszenia działalności gospodarczej - kwestionuje przyjętą przez organ podatkowy pierwszej instancji podstawę do objęcia spółki najwyższą stawką podatkową przewidzianą dla nieruchomości "związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej".

Nie zgadzając się z powyższą oceną strony, Kolegium zauważyło, że kwestią sporną jest nie tyle fakt samego opodatkowania gruntu (obowiązek podatkowy spółki wynikał w 2003 r. z art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych), ile przyjęcie odpowiedniej stawki podatkowej, co wiąże się z koniecznością właściwej kwalifikacji gruntu (zweryfikowania stanowiska organu podatkowego pierwszej instancji, czy jest to grunt związany z prowadzeniem działalności gospodarczej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00