Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Wr 634/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym : Przewodniczący : Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie : NSA Julia Szczygielska WSA Anna Siedlecka /sprawozdawca/ Protokolant Katarzyna Grott po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 września 2006 r. przy udziale - sprawy ze skargi W. i S. K. na decyzję Wojewody D. z dnia 14 września 2005 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji ostatecznej - pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód dla potrzeb stawów rybnych I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 1 sierpnia 2005 r. Nr [...], podjętą na podstawie art. 140 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 ze zm.) oraz art. 155 k.p.a., po ponownym rozpatrzeniu wniosku W. i S. K., Starosta Powiatu O. odmówił zmiany pozwolenia wodnoprawnego wydanego przez Starostę Powiatu O. Nr [...] z dnia 21 grudnia 2001 r. na szczególne korzystanie z wód powierzchniowych dla potrzeb stawów rybnych o pow. 4,90 ha na działce nr [...] i [...] obręb D., gm. T. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ I instancji stwierdził, iż stronami postępowania są właściciele stawów położonych niżej, w wyniku czego pismem z dnia 27 czerwca 2005 r. wezwano strony do wypowiedzenia się w przedmiocie wyrażenia

zgody na wnioskowaną zmianę decyzji. W ustalonym terminie oświadczenie złożyli A. B., T. K., B. P. i S. T., którzy takiej zgody nie wyrazili, argumentując iż zmiana (rozszerzenie decyzji) znacznie pogorszy gospodarkę wodną na sławach niżej położonych. Ponadto A. B. zwrócił także uwagę na fakt, że bilans wodny dodatni jest jedynie w okresie listopad-marzec, natomiast w pozostałym okresie bilans ten jest tak mały, że może jedynie zabezpieczyć przepływ biologiczny. Jak wskazał dalej organ, zgodnie art. 155 k.p.a. decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, lub przez organ wyższego stopnia, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony. Jak wywiódł zatem organ, zgoda stron stanowi podstawową przesłankę zastosowania art. 155 k.p.a. Jej brak lub wadliwość prowadzi do rażącego naruszenia prawa. W przypadki wielu stron postępowania zmiana decyzji w oparciu o art. 155 k.p.a. uwarunkowana jest wyrażeniem zgody wprost i wyraźnie przez wszystkie strony. Ponieważ w przedmiotowej sprawie cztery osoby, będące stronami postępowania, zdecydowanie nie wyraziły zgody, brak było możliwości na uwzględnienie wniosku o zmianę decyzji w oparciu o art. 155 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00