Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Po 412/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska /spr./ Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant sekr. sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2006 r. przy udziale sprawy ze skargi L. i R.W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego; o d d a l a s k a r g ę /-/ E.Brychcy /-/ E.Podrazik /-/ A.Łaskarzewska
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] r. Nr [...] na podstawie art. 48 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 ze zm.) nakazał inwestorowi R.W. rozbiórkę ścian osłonowych hali usytuowanej w P. przy ul. [...] (obręb W., działki nr [...] i [...]) wybudowanych bez wymaganego pozwolenia na budowę. Precyzując wskazał, że nakazowi rozbiórki podlega ściana boczna hali o długości 72,80 m wraz z ławą fundamentową o wymiarach 45 x 90 cm wybudowana w części zachodniej hali usytuowana równolegle do granicy działek [...] i [...] oraz prostopadłe do niej dwie ściany szczytowe hali o długościach 23,32 m i 23,36 m.
W uzasadnieniu decyzji podano, że budowę w/w ścian osłonowych stwierdzono w trakcie czynności kontrolnych przeprowadzonych [...] i [...] r. Zdaniem organu na wykonanie tego rodzaju robót budowlanych wymagane jest pozwolenie na budowę. Roboty te polegały na budowie nowych części obiektu budowlanego. Powyższa okoliczność znajduje potwierdzenie w projekcie rozbiórki budynków przy ul. [...] - [...], który został zatwierdzony pozwoleniem na rozbiórkę z [...] r. Projekt ten obejmował rozbiórkę hali bezpośrednio przylegającej do hali, w której wybudowano ściany będące przedmiotem niniejszej decyzji. Z opisu zawartego w projekcie wynika, że obie hale przylegały do siebie i istniało pomiędzy nimi naświetle z kształtowników stalowych. Zostało ono rozebrane w trakcie prowadzenia robót rozbiórkowych zgodnie z wydanym pozwoleniem na rozbiórkę. Również komisja powołana do ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy budowlanej w dniu [...] r. stwierdziła, że przyczyną katastrofy był brak ściany bocznej hali. W tym stanie rzeczy jednoznaczne jest, iż prowadzone roboty budowlane nie są remontem, lecz budową nowych części obiektu budowlanego wymagającą pozwolenia na budowę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right