Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 26 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Op 279/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Daria Sachanbińska - spr. Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Janowska Asesor sądowy Grażyna Jeżewska Protokolant: Referent-stażysta Agnieszka Jurek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 października 2006 r. sprawy ze skargi Gminy Olesno na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3) zasądza od Wojewody Opolskiego na rzecz Gminy Olesno kwotę 100 (sto) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], Starosta Oleski, działając na podstawie art. 73 ust. 2 pkt. 1 oraz ust. 4 i 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 z późn. zm.), a także art. 129 ust. 5, art. 130 ust. 2, art. 132 ust. 1a i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31 lipca 2003 r., ustalił M. G. odszkodowanie w kwocie 210,00 zł., z tytułu przejęcia z mocy prawa przez Gminę Olesno nieruchomości oznaczonej numerem działki a na k. m. [...], położonej w O., o powierzchni 0,0005 ha, objętej księgą wieczystą nr KW A. Do zapłaty odszkodowania zobowiązano Burmistrza Olesna.

Starosta Oleski ustalił, że Wojewoda Opolski w ostatecznej decyzji z dnia 14 lipca 2003 r. stwierdził, iż przedmiotowa nieruchomość pozostająca w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu Gminy Olesno, zajęta pod drogę publiczną zaliczoną do kategorii dróg lokalnych miejskich - ulica [...] w O., stanowiąca własność M. G., stała się z dniem 1 stycznia 1999 r. - z mocy prawa - własnością Gminy Olesno, za odszkodowaniem. W dniu 7 stycznia 2004 r. Starosta Oleski wydał decyzję w sprawie odszkodowania, którą Wojewoda Opolski uchylił w całości, wskazując, że sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego operat szacunkowy, będący podstawą ustalenia odszkodowania nie może stanowić dowodu w sprawie, ponieważ został wykonany niezgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie. Po uwzględnieniu uwag Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, zawartych w opinii z dnia 23 grudnia 2004 r., rzeczoznawca majątkowy - A. C. sporządził nowy operat szacunkowy. W oparciu o ten operat Starosta Oleski wydał w dniu 28 czerwca 2005 r. kolejną decyzję, która została po raz drugi uchylona przez Wojewodę Opolskiego. Organ odwoławczy, i tym razem zakwestionował poprawność sporządzenia operatu szacunkowego. W ponownym rozpoznaniu sprawy rzeczoznawca majątkowy wykonał - zdaniem organu pierwszej instancji - poprawny operat szacunkowy, który stał się podstawą ustalenia należnego odszkodowania w kwocie 210 zł. Zgodnie z art. 10 k.p.a. umożliwiono stronom zapoznanie się z treścią zgromadzonych przy sprawie dowodów i materiałów, w tym z nowym operatem szacunkowym z dnia 10 listopada 2005 r. Burmistrz Olesna, nie wskazując uchybień formalno - prawnych operatu szacunkowego, złożył wniosek o zweryfikowanie wartości przedmiotowej nieruchomości, uznając że wycena została rażąco zawyżona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00