Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 4 padziernika 2006 r., sygn. I SA/Ol 370/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zofia Skrzynecka Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Piskozub Asesor WSA Wojciech Czajkowski (spr.) Protokolant Paweł Guziur po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 października 2006r. w Olsztynie sprawy ze skargi K. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do grudnia 2003r. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej, na podstawie art. 233 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), po rozpatrzeniu odwołania K. S. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia "[...]".10.2005r., o Nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do grudnia 2003r..

Z poczynionych przez organ ustaleń faktycznych w sprawie wynikało, że K. S. w 2003 roku prowadził działalność gospodarczą pod nazwą "A" z siedzibą w I. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej przeprowadził u podatnika kontrolę w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i rozliczania z budżetem państwa podatku dochodowego od osób fizycznych za lata 2002-2003 oraz podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia 2002r. do grudnia 2003r. W toku kontroli organ I instancji zakwestionował między innymi prawo do odliczenia przez podatnika podatku naliczonego z faktur zakupu VAT wystawionych przez Firmę "B" K. W. z I., w marcu oraz od lipca do grudnia 2003r.. Podmiot ten wystawił zaś dla podatnika 19 faktur VAT, które nie dokumentowały żadnych faktycznie wykonanych czynności sprzedaży towarów, czy świadczenia usług.

Jak podniósł organ podatkowy, przeprowadzone czynności sprawdzające wykazały, że Firma "B" K. W. w latach 2002-2003 była zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, jednak w wymienionym okresie nie składała żadnych deklaracji VAT-7 i nie wykazywała podatku należnego VAT. Przesłuchany w dniu "[...]".12.2004r. K. W. odnośnie robót udokumentowanych zakwestionowanymi fakturami VAT zeznał, że w latach 2002-2004 nie wykonywał żadnych prac i usług dla firmy "A" K. S. Fikcyjne faktury VAT były zaś wystawiane temu podatnikowi od przełomu 2001-2002r. do października 2004r. Dane zawarte na fakturach VAT - rodzaj wykonanych robót, ich wartość za każdym razem były uzgadniane z K. S. Dokumenty te odbierał osobiście K. S., płacąc 3% należności wynikającej z faktury VAT, gotówką od razu bądź w przeciągu kilku dni. Pieczątka, którą posługiwał się, była pieczątką firmy, którą prowadził od 1 czerwca 1998r. do kwietnia, czy maja 2000r. Po tym okresie nie wykonywał działalności gospodarczej, z powodu braku zleceń. Zawieszenie działalności nie zostało zgłoszone do Urzędu Skarbowego w I. Wyjaśnienia tej samej treści K. W. złożył w trakcie przesłuchań z dnia "[...]"listopada i "[...]"grudnia 2004r. prowadzonych przez Zespół d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00