Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Lu 551/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński (sprawozdawca), Sędziowie Asesor WSA Wiesława Achrymowicz,, Asesor WSA Jerzy Drwal, Protokolant Stażysta Anna Chmielewska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 października 2006 r. sprawy ze skargi Ligi Ochrony Przyrody na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na usunięcie drzew oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] kwietnia 2006 r. Nr [...] po rozpatrzeniu odwołania Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody od decyzji Prezydenta Miasta z dnia [...] sierpnia 2005 r. Nr [...] zezwalającej Wydziałowi Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta na usunięcie 29 drzew (lipa - 22 szt., klon pospolity - 3 szt., klon jesionolistny - 2 szt., topola - 1 szt., świerk - 1 szt.) rosnących w pasie drogowym ulicy N.

1) uchyliło zaskarżoną decyzję w części dotyczącej zezwolenia na usunięcie drzew oznaczonych w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji numerami: 23, 25, 27 i 48 (lipy), 56 (topola) oraz 63 (lipa) i umorzyło postępowanie pierwszej instancji w tej części;

2) w pozostałej części utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W motywach powyższego rozstrzygnięcia przytoczono następujące ustalenia i wnioski:

Art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zm.) stanowi, że usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości. Z art. 86 ust. 1 pkt 4 i 5 powyższej ustawy wynika, że nie pobiera się opłat za usunięcie drzew, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych (pkt 4) oraz, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz kolejowego albo bezpieczeństwu żeglugi (pkt 5).

Samorządowe Kolegium Odwoławcze potwierdziło swoje wcześniejsze stanowisko zajęte przy poprzednim rozpatrywaniu sprawy (decyzja z dnia [...]lipca 2005 r. [...]) odnośnie legitymacji Zarządu Okręgowego LOP do wniesienia odwołania w rozpatrywanej sprawie. Powołując się na orzecznictwo sądowe (wyrok NSA z 17 listopada 1988 r. Sygn. IV SA 855/88 opubl. w Gospodarka - Administracja Państwowa 1989, nr 4) oraz poglądy doktryny (K. Chorąży, W. Taras, A. Wróbel: Postępowanie administracyjne, egzekucyjne i sądowoadministracyjne, Zakamycze 2004, s. 117) stwierdzono, że dopuszczenie organizacji społecznej do udziału w danym postępowaniu administracyjnym ma miejsce także mimo braku stosownego postanowienia, jeżeli organ prowadzący postępowanie przyjął od niej oświadczenia i wnioski oraz doręczał jej podjęte postanowienia i decyzje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00