Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 padziernika 2006 r., sygn. I SA/Kr 1396/04

 

Sygn. akt I SA/Kr 1396/04 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 13 października 2006r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maria Zawadzka, Sędziowie: NSA Józef Gach, Asesor: WSA Beata Cieloch (spr), Protokolant: Bożena Wąsik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2006r., sprawy ze skargi W. S., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia 22 lipca 2004r. nr [...], w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2004r., skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...].2004 roku Nr [...] Prezydent Miasta określił wymiar podatku od nieruchomości za rok 2004 w kwocie [...] zł ([...] złote [...]) należny od współwłaścicieli nieruchomości położonej przy ul. [...] w K.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, iż decyzja została wydana na podstawie danych zawartych w ewidencji gruntów oraz w oparciu o wykaz nieruchomości.

Od powyższej decyzji odwołanie złożył jeden ze współwłaścicieli W. S. podnosząc, iż wydana decyzja nie zawiera rozstrzygnięcia, co stanowi naruszenie art. 210 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacji podatkowej (Dz.U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926 z późn. zm.). Zdaniem odwołującego się rozstrzygnięcie nie zawiera elementu indywidualności, a obowiązek podatnika nie został skonkretyzowany, gdyż wysokość zobowiązania została określona ogólnie na wszystkich podatników, co uniemożliwia ustalenie, w jakiej wysokości zobowiązanie obciąża każdego ze współwłaścicieli. Odwołujący zarzucił również brak uzasadnienia faktycznego oraz nie wyjaśnienie motywów rozstrzygnięcia. Kolejno podniósł, iż w wydanej decyzji ustalono wymiar podatku - co do części powierzchni budynku - z zastosowaniem stawki przewidzianej dla prowadzenia działalności gospodarczej podczas, gdy - zdaniem odwołującego się działalność o takim charakterze nie jest w budynku prowadzona. Odwołujący wskazał, iż w części nieruchomości prowadzona jest przez niego Kancelaria Adwokacka, jednak w świetle obowiązujących przepisów nie oznacza to, iż odwołujący kwalifikuje się jako przedsiębiorca w rozumieniu obowiązującej wówczas ustawy z dnia 19 listopada 1999 roku - Prawo działalności gospodarczej i w konsekwencji, że część nieruchomości zajęta dla celów prowadzonej praktyki adwokackiej nie powinna podlegać opodatkowaniu z zastosowaniem stawek przewidzianych jak dla prowadzenia działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00