Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 padziernika 2006 r., sygn. I SA/Gl 1885/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Wiciak, Sędzia WSA Teresa Randak (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Winiarski, Protokolant Anna Florek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2006 r. sprawy ze skargi A.D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł ( słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania; 3. stwierdza, że decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Prezydent Miasta B. określił A. D. wysokość podatku od nieruchomości położonej w B. przy ul. [...] za 2003 r. w kwocie [...] zł. Organ podatkowy wskazał w uzasadnieniu decyzji, iż wysokość podatku została określona na podstawie złożonego zeznania oraz danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków.

Od decyzji organu pierwszej instancji podatnik wniósł odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. podnosząc, iż podatek od nieruchomości regulowany był przez "A", a zmiana stanu prawnego z dniem 1 stycznia 2003 r. powinna spowodować przede wszystkim zmianę umowy i zmianę stawki czynszu. W ocenie odwołującego skoro nie nastąpiła zmiana stawki opłacanego czynszu decyzja o wysokości podatku od nieruchomości za wskazany rok winna być skierowana do "B".

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. utrzymało na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) decyzję organu pierwszej instancji w mocy. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że organ pierwszej instancji zebrał niezbędny materiał dowodowy w sprawie ( powołując się na złożonej przez podatnika informację o nieruchomości ) oraz zapewnił stronie czynny udział w prowadzonym postępowaniu podatkowym ( powołując postanowienie z dnia [...] r. nr [...]). W dalszej kolejności odwołując się do regulacji zawartej w treści art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 9 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.) w dalszej części uzasadniania określanej skrótem "upioł" organ odwoławczy podkreślił, iż od dnia [...] 2003 r. obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości ciąży na posiadaczach nieruchomości lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem lub innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych nie stanowiących odrębnych nieruchomości. Jak podniósł organ odwoławczy, podstawę opodatkowania garażu stanowiła jego powierzchnia użytkowa, natomiast zastosowana stawka zgodna była z uchwałą Rady Miejskiej w B. z dnia [...] 2003 r. Nr [...] w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień od podatku od nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00