Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 wrzenia 2006 r., sygn. II SA/Ol 332/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Matuszak Sędziowie Sędzia WSA Hanna Raszkowska Asesor WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Protokolant Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2006 r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Gminy z dnia "[...]" r. nr "[...]" w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego I. stwierdza nieważność uchwały z dnia "[...]" r. nr "[...]" w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentów wsi P. w gminie S. w części dotyczącej działek nr "[...]" i "[...]"; II. orzeka, że zaskarżona uchwała, w części, w której stwierdzono jej nieważność, nie może być wykonana. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

W dniu 4 maja 2006r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie wpłynęła skarga Wojewody na uchwałę Nr "[...]" Rady Gminy w S. z dnia 28 czerwca 2001r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentów wsi P. w gminie S. Skarżący wniósł o stwierdzenie nieważności wymienionej uchwały w całości.

W uzasadnieniu skargi Wojewoda podniósł, iż stosownie do postanowień art. 18 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999r. Nr 15, poz. 139 ze zm.) rada gminy po podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uzgadnia projekt planu, stosownie do jego zakresu, z organami właściwymi do uzgadniania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, na podstawie przepisów szczególnych. Art. 7 ust. 2 pkt 5 ustawy z 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2004r. Nr 121, poz. 1266 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w dacie podjęcia zaskarżonej uchwały stanowił, że przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśnych pozostałych gruntów leśnych - wymaga uzyskania zgody wojewody. Przedstawiona Wojewodzie w celu oceny zgodności z planem uchwała z 28 czerwca 2001r. pozostaje w sprzeczności z art. 18 obowiązującej wówczas ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym oraz art. 7 ust. 2 pkt 5 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Na podstawie przedłożonej organowi nadzoru uchwały oraz dokumentacji prac planistycznych, organ ten ustawlił, iż w odniesieniu do działek leśnych nr "[...]" i "[...]" objętych uchwałą organ gminy nie uzyskał wymaganej zgody na zmianę ich przeznaczenia na cele nierolnicze i nieleśne. W dokumentacji planistycznej znajduje się jedynie uzgodnienie projektu planu z Wojewodą pod kątem ustawy z 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych zawierające uwagę, iż warunkiem zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest spełnienie wymogów wymienionej ustawy, tj. uzyskanie zgody właściwych organów na zmianę przeznaczenia na cele nierolnicze i nieleśne gruntów podlegających ochronie. Z dokumentacji planistycznej wynika, iż gmina nie dopełniła tego obowiązku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00