Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 wrzenia 2006 r., sygn. II SA/Gd 282/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) Sędziowie : Sędzia NSA Barbara Skrzycka-Pilch Sędzia WSA Tamara Dziełakowska Protokolant: Diana Wojtowicz po rozpoznaniu w dniu 21 września 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi K. D. na uchwałę Rady Miasta z dnia 26 listopada 2003 r. nr [...] w przedmiocie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

Rada Miasta podjęła w dnia 26 listopada 2003 r. uchwałę nr [...] w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy M. K. - P. B. wraz z drogą dojazdową i ciągiem infrastruktury technicznej.

Wezwanie do usunięcia naruszeń prawa w stosunku do powyższej uchwały wniósł K. D., zarzucając w szczególności:

1. naruszenie zasady państwa prawnego wskutek naruszenia prawa obywateli do rzetelnej i sprawiedliwej procedury administracyjnej (art. 2 Konstytucji RP),

2. naruszenie prawa właściciela do zagospodarowania terenu zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym),

3. naruszenie przepisu art. 7 kodeksu postępowania administracyjnego, poprzez nieuwzględnienie interesu społecznego i słusznego interesu obywateli przy uchwalaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

4. naruszenie przepisu art. 8 kodeksu postępowania administracyjnego, poprzez prowadzenie postępowania w sposób podważający zaufanie obywateli do organów państwa.

W uzasadnieniu wezwania K. D. wskazał, że jest właścicielem szeregu działek położonych w obrębie P. B., w odniesieniu do których funkcjonują w obrocie prawnym ostateczne i prawomocne decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Skarżący wywiódł, iż skoro poprzedni plan zagospodarowania przestrzennego wskazywał P. B. jako nieruchomość o charakterze budowlanym, to postanowienia studium stanowiącego podstawę dla uchwalenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego, ustalającego inne jej przeznaczenie pozostają w rażącej sprzeczności z dotychczasowym przeznaczeniem gruntu, co narusza przepisy prawa oraz uprawnienia właścicieli tej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00