Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 sierpnia 2006 r., sygn. I SA/Wr 992/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Betta Sędziowie Sędzia WSA Marta Semiczek Sędzia WSA Ireneusz Dukiel (sprawozdawca) Protokolant Kamila Paszowska- Wojnar po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2006 r. we Wrocławiu przy udziale na rozprawie sprawy ze skargi S. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie określenia kwoty podatku od towarów i usług w związku z nielegalnym wprowadzeniem na polski obszar celny towaru w postaci różnego rodzaju odzieży oraz obuwia oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego we W. decyzją z dnia [...], nr [...], stwierdził, iż z mocy prawa dnia [...] powstał dług celny wobec towaru pochodzenia zagranicznego w postaci różnej odzieży oraz obuwia w wysokości [...], naliczył opłatę celną dodatkową w odniesieniu do towaru w postaci obuwia w wysokości [...], uznał S. K. za dłużnika oraz zobowiązał go do wpłacenia kwoty wynikającej z długu celnego wraz z odsetkami na konto Izby Celnej we W.

Na skutek złożonego odwołania Dyrektor Izby Celnej we W. decyzją z dnia [...], nr [...], utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji, po czym Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z dnia [...], sygn. [...], oddalił skargę S. K. na powyższą decyzję w przedmiocie określenia kwoty długu celnego, zaś Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 13 stycznia 2005r., sygn. akt GSK 969 / 04,oddalił skargę kasacyjną.

Naczelnik Urzędu Celnego we W. postanowieniem z dnia [...], nr [...], wszczął z urzędu wobec S. K. postępowanie podatkowe w sprawie określenia kwoty podatku od towarów i usług w odniesieniu do towaru w postaci różnego rodzaju odzieży oraz obuwia ujętego w uprzedniej swojej decyzji z dnia [...], w wyniku którego decyzją z dnia [...], nr [...], określił podatnikowi kwotę podatku od towarów i usług w wysokości [...] w związku z nielegalnym wprowadzeniem tego towaru na polski obszar celny. W uzasadnieniu tejże decyzji podniesiono, iż z uwagi, że podatnikami, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, zaś obowiązek podatkowy w imporcie towarów, w myśl art. 6 ust. 7 tej ustawy, powstaje z chwilą powstania długu celnego, to decyzja określająca dług celny implikowała obowiązek podatkowy związany z nielegalnym sprowadzeniem do Polski towarów. Naczelnik Urzędu Celnego, wskazując na swoją właściwość, określił kwotę podatku od towarów i usług w oparciu o przepisy art. 15 ust. 4 i ust. 4 d ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, stosownie do których podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło, a także dolicza się do niej określone w odrębnych przepisach opłaty oraz inne należności, jeżeli organy celne mają obowiązek pobierać te należności z tytułu importu towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00