Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 lipca 2006 r., sygn. II SA/Gd 899/05
Sygn. akt II SA/Gd 899 / 05 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 19 lipca 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędziowie: Sędzia WSA Felicja Kajut /spr./ Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Protokolant St. Sekr. Sąd. Beata Kaczmar po rozpoznaniu w Gdańsku na rozprawie w dniu 19 lipca 2006 r. sprawy ze skargi K. G. na decyzję Wojewody z dnia 30 sierpnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie wznowionego postępowania w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą decyzję Starosty z dnia 20 czerwca 2005r., nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Starosta decyzją z dnia 20 czerwca 2005 r. orzekł o:
1) uchyleniu ostatecznej decyzji Wójta Gminy z dnia 19 sierpnia 1996 r. zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej K. G. pozwolenia na budowę budynku gospodarczego z garażem na nieruchomości przy ul. [...], na działce nr [...] w miejscowości K., ponieważ istniały podstawy do jej uchylenia na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a.;
2) odmowie wydania pozwolenia na budowę i zatwierdzenia projektu budowlanego dla w/w inwestycji.
W uzasadnieniu swojej decyzji organ wskazał, że na wniosek S. i A. E. współwłaścicieli sąsiedniej działki nr [...] przy ul. [...] w K., Wójt Gminy postanowieniem z dnia 16 września 1997 r. na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a. wznowił postępowanie administracyjne w sprawie zakończonej decyzją ostateczną z dnia 19 sierpnia 1996 r., zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą K. G. pozwolenia na przedmiotową budowę. S. i A. E. bez własnej winy nie brali udziału w postępowaniu jako strony.
W uzasadnieniu wyroku Naczelnego Sąd Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku z dnia 13 listopada 2003 r., sygn. akt II SA/Gd 1925/00 w sprawie częściowej rozbiórki przedmiotowego obiektu budowlanego, znalazło się zalecenie zakończenia wznowionego postępowania i wydania decyzji w trybie art. 151 k.p.a. Ze względu na zmianę przepisów organem właściwym stał się w sprawie Starosta. Uznał on, że decyzja o pozwoleniu na budowę z dnia 19 sierpnia 1996 r. jest niezgodna z poprzedzającą ją decyzją Wójta Gminy z dnia 1 sierpnia 1996r. o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla lokalizacji budynku gospodarczego na terenie działki nr [...] w K. W ocenie Starosty przedmiotowy budynek nie jest budynkiem gospodarczym ale budynkiem mieszkalnym. Wskazał również na inne naruszenia przepisów budowlanych w zakresie odległości inwestycji od granicy działek sąsiednich i uprawnień osób sporządzających dokumentację budowlaną.