Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 czerwca 2006 r., sygn. I SA/Wr 849/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędziowie Sędzia NSA Lidia Błystak, Asesor WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), Protokolant Agnieszka Mazurek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 czerwca 2006 przy udziale sprawy ze skargi R. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 r oraz odsetek za zwłokę w zaliczkach na ten podatek Oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi w niniejszej sprawie jest wskazana decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W., uchylająca w części dotyczącej odsetek za zwłokę w zaliczkach, w pozostałej części utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. z dnia [...] , nr [...] w sprawie określenia J. i R. H. zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 r.

Jak wynika z akt administracyjnych, J. i R. H. prowadzili w 1999r. w formie spółki cywilnej A, działalność gospodarczą, której przedmiotem były usługi poligraficzne. Opłacali z tego tytułu podatek dochodowy na zasadach ogólnych i ewidencjonując zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we W. wszczął z urzędu postępowanie kontrolne w sprawie prawidłowości rozliczeń J. i R. H. z budżetem państwa z tytułu podatku od towarów i usług za 1999r., rozszerzone następnie postanowieniem z dnia [...] o badanie prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999r. Na podstawie materiałów uzyskanych z Komendy Wojewódzkiej Policji we W. organ podatkowy stwierdził, że w dokumentacji spółki A za 1999 r. i za lata wcześniejsze znajdowały się faktury wystawione dla s.c. A przez firmę B (w 1999 r. były to 3 faktury na łączną kwotę netto [...],), z tytułu usług, których faktycznie nie wykonano. Faktury te nie zostały zaewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz w rejestrach zakupu VAT 1999r. A. Organ I instancji po przeprowadzeniu postępowania stwierdził jednak, że A w miejsce tych faktur, zaewidencjonowała jako koszty uzyskania przychodów faktury wystawione przez firmę C A. P. z tytułu wykonania na rzecz A s.c. usług komputerowych w zakresie projektowania, składu, korekt, obróbki graficznej i innych czynności edytorskich, mających na celu przygotowanie do druku materiałów promocyjnych i reklamowych. W toku postępowania organ doszedł do wniosku, że firma ta nie wykonała żadnych usług na rzecz A, a stwierdzenia te były w znacznej mierze następstwem analizy komputerowego wydruku ewidencji VAT firmy C A. P., otrzymanego przez organ I instancji dnia [...] z Urzędu Skarbowego W. -P. P.. W przekazanych organowi rejestrach zakupów i sprzedaży oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów firmy C nie została ujęta żadna faktura wystawiona na rzecz A s.c. W uzasadnieniu decyzji organ wskazywał, iż z akt sprawy wynika, że wydruki ewidencji VAT oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów firmy C, przesłane organowi kontroli skarbowej w toku prowadzonego postępowania przez Naczelnika Urzędu Skarbowego W. - P. P., zostały dostarczone do tego urzędu w związku z prowadzoną kontrolą krzyżową - przez pełnomocnika firmy C T. B. Po przeprowadzonej kontroli ani A. P., ani też Pan T. B. nie stawili się do Urzędu Skarbowego w celu podpisania protokołu kontroli krzyżowej oraz odebrania dokumentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00