Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 czerwca 2006 r., sygn. I SA/Wa 2209/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Monika Nowicka asesorowie WSA Iwona Kosińska (spr.) WSA Agnieszka Miernik Protokolant Maciej Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi S. C. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia odszkodowania za nieruchomość 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty L. z dnia [...] czerwca 2005 r., nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Wojewody [...] na rzecz S. C. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] października 2005 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania S. C., utrzymał w mocy decyzję Starosty Powiatu L. z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] odmawiającą przyznania odszkodowania za nieruchomość położoną w J. oznaczoną jako działka nr [...] .

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy ustalił, że Starosta Powiatu L. odmówił przyznania odszkodowania za przedmiotową nieruchomość uznając, że nie przeszła ona na własność Skarbu Państwa i pozostała przy dotychczasowym właścicielu, ponieważ nie została wydzielona pod drogę publiczną zaliczoną do kategorii dróg krajowych w formie przewidzianej prawem, a znajdowała się jedynie na terenie przeznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego pod projektowaną drogę krajową. Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem S. C. wniósł odwołanie. Po jego rozpatrzeniu Wojewoda [...] stwierdził, że nie może ono zostać uwzględnione. W uzasadnieniu organ odwoławczy przywołując treść art. 98 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. z 2004 r. Dz. U. Nr 261, poz. 2603, ze zm.) uznał, że ciążący na właściwej jednostce obowiązek odszkodowawczy w sposób nierozerwalny związany jest z odjęciem poprzedniemu właścicielowi prawa własności do nieruchomości. Zdaniem Wojewody [...] odszkodowanie za przejęte w tym trybie nieruchomości przysługuje wyłącznie za grunt wydzielony i przejęty pod drogi zaliczone do jednej z kategorii dróg publicznych. Z akt sprawy wynika natomiast, że przedmiotowa działka zajęta została pod projektowaną dopiero drogę krajową, która nie została jeszcze zaliczona do tej kategorii w przewidzianej prawem formie. Na poparcie swego stanowiska organ II instancji przywołał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 października 2000 r. sygn. akt. III SA 1432/99, zgodnie z którym "o tym czy dana droga jest drogą publiczną stanowią względy techniczne i prawne. Brak jednego z elementów powoduje zaliczenie drogi do dróg wewnętrznych". W tej sytuacji organ odwoławczy uznał rozstrzygnięcie organu I instancji za prawidłowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00