Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 czerwca 2006 r., sygn. VI SA/Wa 1905/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Żurawska - Matusiak Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Asesor WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Patrycja Wrońska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi S. na postanowienie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia [...] lipca 2005 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. stwierdza, że uchylone postanowienie nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

W dniu [...] kwietnia 2005 r. do urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (dalej jako urząd Komisji) wpłynął - datowany na [...] kwietnia 2005 r. - wniosek "S."'' (dalej jako Wnioskodawca lub "S.") o dopuszczenie w charakterze strony do postępowania w sprawie dopuszczenia do obrotu publicznego akcji spółki P. SA z siedzibą w P.

Postanowieniem nr [...] z dnia [...] maja 2005 r., na podstawie art. 31§2 k.p.a organ odmówił dopuszczenia "S." do udziału w postępowaniu w sprawie dopuszczenia do obrotu publicznego akcji spółki P. SA. W uzasadnieniu podano, że strona uzasadniła przesłankę związaną z celami statutowymi tym, że dopuszczenie do publicznego obrotu akcji spółek ma związek z polityką gospodarczą kraju i pośrednio poziomem życia społeczeństwa, w tym zatrudnionych w nim pracowników. Organ nie podzielił omówionego poglądu i stwierdził, że polityka gospodarcza realizowana jest na etapie podejmowania przez Ministra Skarbu Państwa decyzji o przeprowadzeniu pierwszej oferty publicznej lub nowej emisji akcji spółki Skarbu Państwa a Komisja bada jedynie, czy złożony do niej wniosek spełnia przesłanki określone w przepisach prawa, a zatem nie kreuje polityki gospodarczej państwa. Organ zaakcentował, że ustawa z dnia 23 maja 19991r. o związkach zawodowych ogranicza aktywność związków do spraw związanych ze stosunkiem pracy i polityką w zakresie prawa pracy. W ocenie organu, z wykładni §7 pkt 10 statutu Wnioskodawcy, który określa zasady realizacji celów, jakimi są wpływ na politykę gospodarczą i społeczną, nie wynika uprawnienie dla Wnioskodawcy do brania udziału w postępowaniach administracyjnych w sprawach innych niż te, których stroną są członkowie "S.". Zdaniem organu brak jest podstaw do uznania, że wniosek jest uzasadniony celami statutowymi strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00