Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 czerwca 2006 r., sygn. I SA/Wa 679/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Lech Sędziowie : asesor WSA Joanna Skiba (spr.) asesor WSA Przemysław Żmich Protokolant Ilona Sułek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi M. K. oraz S. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...] w przedmiocie opinii o projekcie podziału nieruchomości oddala skargę

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. postanowieniem z dnia [...] lutego 2006 roku nr [...] , po rozpatrzeniu zażalenia M. i S. K., na postanowienie Burmistrza Miasta i Gminy K., z dnia [...] marca 2005 roku, znak: [...], pozytywnie opiniującego podział nieruchomości oznaczonej jako działka ewidencyjna nr [...] na działki o projektowanych numerach [...] - utrzymało w mocy zaskarżone postanowienie.

W uzasadnieniu postanowienia organu II instancji wskazano, że Burmistrz Miasta i Gminy [...] z urzędu wszczął postępowanie w sprawie podziału nieruchomości oznaczonej jako działka ewidencyjna nr [...], zaś postanowieniem z dnia [...] marca 2005 roku pozytywnie zaopiniował projekt podziału tej nieruchomości na działki o projektowanych numerach [...]. W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia wskazano również, że zgodnie z uchwałą nr [...] Rady Miasta i Gminy w K. z dnia [...] lipca 1996 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa P. w gminie K., przedmiotowa działka [...] znajduje się na terenie trzech jednostek, w tym jednostki oznaczonej 7KL- ulica o funkcji lokalnej. Powstała z podziału działka nr [...] zostanie przeznaczona pod drogę gminną. Zdaniem organu odwoławczego podziału nieruchomości można dokonać z urzędu, zgodnie z art. 97 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2004 r. Nr 261 z późn. zm.) jeżeli jest on niezbędny do realizacji celów publicznych. Wymieniona w miejscowym planie zagospodarowania droga gminna oznaczona 7 KL ma mieć 9 metrów szerokości w liniach rozgraniczających i 5 metrów szerokości jezdni i na jej utworzenie przeznaczona ma być powstała z podziału działki [...] projektowana działka nr [...]. Organ II instancji odniósł się również do zarzutu podniesionego przez skarżących M. K. i S. K. w odwołaniu, że powstała w wyniku podziału nowa działka nr [...] nie będzie spełniała wymaganego w planie zagospodarowania przestrzennego normatywu dla działki budowlanej 1200 m2. Organ wskazał w takiej sytuacji na możliwość dochodzenia przez skarżących roszczeń określonych w art. 36 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który to przepis pozwala właścicielowi nieruchomości na dochodzenie odszkodowania od gminy za poniesioną rzeczywistą szkodę w sytuacji, jeżeli w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem, stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00