Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8 czerwca 2006 r., sygn. I SA/Ol 227/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Piskozub Sędziowie Sędzia WSA Zofia Skrzynecka Asesor WSA Wojciech Czajkowski (spr.) Protokolant Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 8 czerwca 2006r. sprawy ze skargi A S.A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" r., nr "[...]" w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2003r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę 13.976 zł (słownie: trzynaście tysięcy dziewięćset siedemdziesiąt sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy S. z dnia 6 października 2003r. o nr "[...]" w sprawie określenia A SA wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2003r. w kwocie 676 118,40 zł.

Z akt sprawy wynika, że Spółka jest właścicielem gruntów o powierzchni 93,2592 ha położonych we wsi S. o nr geodezyjnym "[...]", do których według deklaracji na podatek od nieruchomości zastosowała stawkę właściwą jak dla gruntów pozostałych w wysokości 0,08zł. Według organów podatkowych grunty te powinny być jednak opodatkowane przy zastosowaniu stawek obowiązujących przy opodatkowywaniu gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, na podstawie art. la ust. l pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t Dz.U. z 2002r. Nr 9 poz. 84 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem za grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uważa się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. l pkt l lit. b), chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. Spółka jest zaś przedsiębiorstwem, którego przedmiot działania stanowi podejmowanie działań zmierzających do rozwoju oraz wzrostu gospodarczego regionu, a w szczególności prowadzenie obrotu nieruchomościami, świadczenie wszelkiego rodzaju usług marketingowych i konsultingowych, wynajem środków transportowych, maszyn i urządzeń, prowadzenie działalności produkcyjnej, handlowej i usługowej oraz gospodarowanie urządzeniami infrastruktury gospodarczej i technicznej. Jest więc przedsiębiorcą prowadzącym w sposób ciągły i zorganizowany działalność gospodarczą. O uznaniu gruntów za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie przesądza natomiast to, czy są one aktualnie wykorzystywane, bądź, czy przynoszą one dochód. Podatek od nieruchomości jest podatkiem majątkowym i wszystkie przedmioty opodatkowania będące własnością lub będące w posiadaniu samoistnym przedsiębiorcy obciąża podatek od nieruchomości według stawek dla budynków i gruntów związanych z działalnością gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00