Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 czerwca 2006 r., sygn. I SA/Lu 135/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Gdulewicz, Sędziowie WSA Halina Chitrosz (spr.),, NSA Anna Kwiatek, Protokolant specjalista Iwona Lachowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej - oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...], Nr [...], Dyrektor Izby Skarbowej, na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), po rozpatrzeniu odwołania A. M. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...], Nr [...] w sprawie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych - utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia wskazano, iż organ I instancji odmawiając skarżącemu umorzenia zaległości podatkowej w kwocie 8.281,81 zł w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, nie dopatrzył się przesłanek uzasadniających przyznanie przedmiotowej ulgi.

Od powyższej decyzji zostało złożone odwołanie, w którym skarżący wnosił o ponowne rozpatrzenie wniosku i o umorzenie zaległości podatkowej uzasadniając go trudną sytuacją materialną, zdrowotną i życiową. Zdaniem skarżącego nie jest możliwa spłata zaległości z uwagi na fakt, iż nie posiada on żadnego dochodu, żadnych nieruchomości oraz rzeczy ruchomych, a nadto od 9 grudnia 2004r. przebywa w areszcie śledczym.

W rozpoznaniu odwołania, organ odwoławczy wskazał, iż podstawę prawną do umorzenia zaległości podatkowej stanowił przepis art. 67 § 1Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy, na wniosek podatnika może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00