Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 lutego 2005 r., sygn. I SA/Lu 468/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz (spr.), Sędziowie NSA Ewa Gdulewicz, NSA Anna Kwiatek, Protokolant st. insp. Wiesława Wojtal, po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2005 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za m-ce: XI i XII 1996r. oraz I i III 1997 r. -oddala skargę.

Uzasadnienie

Sygn. I SA/Lu 468/04

U Z A S A D N I E N I E

Zaskarżoną decyzją z dnia [...], Nr [...] wydaną na zasadzie art. 233§1 pkt.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa/ Dz. U. Nr 137, poz.926, z późn. zm. / - Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu odwołania M. P. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] maja 2004 r., nr [...] w sprawie odmowy umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług za miesiące: listopada i grudzień 1996r., styczeń i marzec 1997r. w łącznej kwocie 7.148,10zł oraz odsetek od tych zaległości w kwocie 18.312,90zł - utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia podano, iż składając wniosek o umorzenie zaległości w podatku od towarów i usług oraz odsetek od tych zaległości, M. P. podał, iż nie jest w stanie spłacić tych należności z uwagi na trudną sytuację materialną. Twierdził, iż majątek spółki cywilnej "[...]" został sprzedany przez komornika, a on sam jak również i jego żona są bez pracy. Do powstania zaległości spółki przyczynił się również jej drugi wspólnik H. S., który także z tego tytułu powinien ponosić odpowiedzialność.

W wyniku przeprowadzonego postępowania Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie art. 67§1 ustawy Ordynacja podatkowa odmówił podatnikowi umorzenia zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług oraz odsetek, a w uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia podniósł, iż ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych przyznawane bywają w sytuacjach wyjątkowych powstałych w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń, na których powstanie podatnik nie ma wpływu i które zaistniały niezależnie od sposobu jego postępowania. Decyzja wydana na podstawie art. 67§1 Ordynacji podatkowej ma charakter wyjątku od ogólnej zasady postępowania i jest oparta na konstrukcji uznania administracyjnego, co oznacza, że organ rozpoznający wniosek podatnika powinien się kierować okolicznościami faktycznymi, które z punktu widzenia gospodarczego i społecznego uzasadniałyby jego uwzględnienie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00