Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 maja 2006 r., sygn. II SA/Wr 78/05

 

Wrocław, dnia 11 maja 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Anna Siedlecka Sędzia NSA - Julia Szczygielska Asesor WSA - Olga Białek (sprawozdawca) Protokolant - apl. prok. Agnieszka Struńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2006 r. sprawy ze skargi B. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. G. z dnia 30 listopada 2004 r. Nr [...] w przedmiocie przyznania nieodpłatnie prawa własności nieruchomości gruntowej I. uchyla zaskarżoną decyzję w całości oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji ; II. orzeka, że zaskarżone orzeczenie nie może być wykonane; III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. G. na rzecz B. B. kwotę 200 zł (dwieście złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 11 sierpnia 2004 r., ([...]) Starosta K., działając na podstawie art. 6 ustawy z dnia 24 lutego 1989 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin oraz o zmianie ustawy o podatku rolnym (Dz. U. 1989 r., Nr 10, poz. 53 z późn. zm.), art. 118 ust. 2 a ustawy z dnia 20 grudnia 1998 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych (Dz. U. z 1998r., Nr 7, poz. 25 z późn. zm.) oraz na podstawie art. 104 k.p.a., po ponownym rozpatrzeniu sprawy z wniosku W. M. i B. B. o przekazanie na własność gruntu pod zabudowaniami mieszkalno-gospodarczymi stanowiącymi odrębny od gruntu przedmiot własności oraz o przekazanie działki dożywotniego użytkowania, orzekł o:

1) przyznaniu na współwłasność W. M. oraz B. B. nieruchomości oznaczonej jako działka nr 78/9 - w udziałach odpowiednio 1/3 i 2/3;

2) przyznaniu nieruchomości oznaczonej jako działka nr 78/12 na własność W. M.;

3) przyznaniu nieruchomości oznaczonej jako działka nr 78/15 na własność B. B.

W uzasadnieniu organ ustalił, że decyzją Naczelnika Gminy w K. z dnia 12 listopada 1975 r. (nr [...]), F. B. - matka wnioskodawców - przekazała w zamian za świadczenia emerytalne swoje gospodarstwo rolne o pow. 9,23 ha, położone w C. Z przekazanego gospodarstwa wyłączne zostały zabudowania mieszkalno-gospodarcze położone na działce nr 78 i pozostawione jak odrębny od gruntu przedmiot własności F. B. Decyzją tą w pkt 7, przyznano również właścicielowi przekazywanego gospodarstwa rolnego, prawo dożywotniego użytkowania działki gruntu o pow. 0,50 ha, której obszar i granice miały być ustalone w protokole zdawczo-odbiorczym. W roku 1977 r. F. B. darowała prawo własności jednego z wolnostojących budynków na rzecz córki W. M. w udziale 1/3 części oraz na rzecz syna B. B. w udziale 2/3 części (akt notarialny z dnia 6 maja 1977 rep. A. 1130/77). Następnie organ podał, że w toku postępowania wszczętego na wniosek W. M. i B. B. o zwrot działki nr 78/2 oraz o zwrot działki dożywotniego użytkowania z dnia 10 września 1997 r., nie odnaleziono protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym zgodnie z decyzją z 1975 r. miały być określone granice działki dożywotniego użytkowania, przyznanej F. B. Ustalono ponadto, że wszystkie grunty pochodzące z gospodarstwa rolnego przejętego od F. B., poza działką nr 78 o pow. 0,36 ha, zostały nabyte przez B. B., który następnie wyzbył się ich w całości poprzez darowiznę i sprzedaż. Postępowanie wyjaśniające wykazało również, że budynek stodoły będący przedmiotem darowizny został przez wnioskodawców adaptowany na budynek mieszkalno-gospodarczy i w dniu złożenia wniosku znajdował się na działce nr 78/2 o pow. 0,19 ha. Na podstawie oświadczeń wnioskodawców - złożonych na rozprawie - ustalono, że na części tej działki znajdują się również użytki rolne wykorzystywane przez nich jako ogródki przydomowe, które powinny być im przyznane jako działka dożywotniego użytkowania. Wobec powyższego organ pierwszej instancji doprowadził do podziału geodezyjnego przedmiotowej działki, celem wydzielenia gruntów niezbędnych do korzystania z budynku stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności oraz użytkowanych rolniczo działek gruntu. Następnie decyzją z dnia 27 maja 2003 r. orzekł o przyznaniu na współwłasność wnioskodawców działki nr 78/9 na której posadowiony był adaptowany budynek stodoły, oraz o przyznanie na własność każdego z nich, pozostałych dwóch działek powstałych z podziału jako "działki dożywotnie". Przedmiotowa decyzja na skutek odwołania B. B. została przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w J. G. uchylona a sprawę przekazano organowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00