Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 31 maja 2006 r., sygn. IV SA/Wr 294/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński /sprawozdawca/, Sędzia WSA Lidia Serwiniowska, Asesor WSA Alojzy Wyszkowski, Protokolant Dorota Hurman, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2006r. sprawy ze skargi Gminy L. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody D. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie uchwalenia regulaminu przyznawania i wypłacania niektórych składników wynagrodzenia oraz nagród z funduszu specjalnego i dodatku mieszkaniowego nauczycielom poszczególnych stopni awansu zawodowego zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych Gminy L. na [...] r. oddala skargę
Uzasadnienie
W skardze do Sądu administracyjnego Gmina L. wniosła o uchylenie rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody D. z dn. [...] r. Nr [...] w części dotyczącej stwierdzenia nieważności §1 ust. 27, ust. 28, ust. 29, ust. 36 pkt 1 uchwały Nr [...] Rady Gminy L. z dn. [...] r. w sprawie uchwalenia Regulaminu przyznawania i wypłacania niektórych składników wynagrodzenia oraz nagród z funduszu specjalnego i dodatku mieszkaniowego nauczycielom poszczególnych stopni awansu zawodowego zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych Gminy L. na [...] r. W § 1 rozdziale 5 ust. 27 uchwały przyjęto, że wynagrodzenia przysługujące za godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich zrealizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, w szczególności w związku z zawieszeniem zajęć z powodu epidemii lub mrozów, wyjazdem dzieci na wycieczki lub imprezy, chorobą dziecka nauczanego indywidualnie, trwającą dłużej niż tydzień, traktuje się jako godziny faktycznie odbyte.
W ust. 28 przyjęto, że dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia - za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć, określony w art. 42 Karty Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 wymiaru /lub 1/4 gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy/ za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu nie może być jednakże większa, niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.