Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 maja 2006 r., sygn. II SA/Kr 2274/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym Przewodniczący : Sędzia NSA Jan Zimmermann Sędziowie : WSA Małgorzata Brachel-Ziaja AWSA Wojciech Jakimowicz / spr. / Protokolant : Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 maja 2006 r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] 2002 r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia dodatkowej opłaty rocznej z tytułu niezagospodarowania nieruchomości w terminie I. uchyla zaskarżona decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącego A. Z. kwotę [...] /[...] / złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Na podstawie umowy oddania gruntu w użytkowanie wieczyste zawartej w dniu [...] 1994 r. ([...]) przed notariuszem B. W. "[...]" Sp. z o.o. z siedzibą w [...] stała się użytkownikiem wieczystym gruntów będących własnością Gminy Miasta [...], m.in. działek: A i B obręb [...], które to działki oddane zostały użytkownikowi wieczystemu "z przeznaczeniem pod budowę parkingów całodobowych strzeżonych, targowiska, bazy usługowej i placów zabaw". W § 6 umowy strony zgodnie ustaliły, że "zagospodarowanie działek w sposób określony tą umową nastąpi w ciągu 4 lat od podpisania umowy", przy czym wieczysty użytkownik zobowiązał się przystąpić do zabudowy działek w terminie 2 lat od dnia podpisania umowy i zakończyć zabudowę w terminie 4 lat od dnia podpisania umowy. Za rozpoczęcie budowy uważa się w myśl umowy wybudowanie fundamentów, a za zakończenie - wybudowanie budynków w stanie surowym. Strony zastrzegły, że terminy te mogą ulec przedłużeniu jeżeli ich niedotrzymanie byłoby spowodowane okolicznościami niezależnymi od użytkownika wieczystego.

Na podstawie aktu notarialnego z dnia [...]1996 r. sporządzonego w Kancelarii Notarialnej w [...] przed notariuszem A. C. (Rep. A Nr [...]) w wykonaniu umowy z dnia [...]1995 r. sprzedaży udziału wynoszącego 1/2 część prawa użytkowania wieczystego niezabudowanego gruntu położonego w [...] przeznaczonego pod budowę bazy usługowej, targowiska i parkingów, stanowiącego działki nr A i nr B obręb [...], została zawarta umowa przeniesienia prawa użytkowania wieczystego działek A i B obręb [...] pomiędzy "[...]" Sp. z o.o. z siedzibą w [...] a A. Z.. W § 2 umowy z dnia [...] 1996 r. kontrahenci oświadczyli, że wyrażają bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście udziału wynoszącego 1/4 część prawa użytkowania wieczystego niezabudowanych gruntów działek A i B obręb [...] na rzecz A. Z., a A. Z. oświadczył, że udział ten nabywa. W § 5 przywołanej umowy kupujący A. Z. oświadczył m.in., że znane są mu postanowienia umowy o oddanie w użytkowanie wieczyste działki gruntu z dnia [...] 1994r. oraz że przejmuje obowiązki współużytkownika wieczystego, a w szczególności obowiązek uiszczania opłaty rocznej i wybudowania w określonym terminie budynku handlowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00