Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 11 maja 2006 r., sygn. I SA/Ke 349/05

 

Sygnatura akt: I SA/Ke 349/05 W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 11 maja 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Rojek (spr.), Sędziowie: Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Asesor WSA Mirosław Surma, Protokolant: sekr.sąd. Emilia Kundera, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11.05.2006 r. skargi Syndyka Masy Upadłości Spółdzielni na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej skargę oddala

Uzasadnienie

I SA/Ke 349/05

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] znak [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] znak [...] w sprawie odmowy umorzenia wobec Spółdzielni zaległości podatkowej w łącznej kwocie [...]zł z tytułu podatku od nieruchomości za lata 1999-2004 oraz odsetek za zwłokę od tej zaległości w łącznej kwocie [...]zł.

W uzasadnieniu decyzji organ II instancji wskazał, że spółdzielnia, objęta postępowaniem upadłościowym, swój wniosek o umorzenie zaległości podatkowej umotywowała brakiem środków finansowych na ich pokrycie. Brak ten, zdaniem spółdzielni, wynikał z wyczerpania majątku wchodzącego w skład masy upadłości, jak też z braku możliwości wynajęcia wszystkich lokali, z których wynajmu spółdzielnia do tej pory osiągała dochody. Aktualnie pobierane dochody ze stosunku najmu nie wystarczają zaś na pokrycie kosztów utrzymania lokali oraz kosztów administracyjnych związanych z prowadzeniem upadłości. Spółdzielnia ponosi corocznie straty. Organ nie zakwestionował trudnej sytuacji finansowej podatniczki. Podniósł jednak, podobnie jak uczynił to organ I instancji, iż wskazane przez nią okoliczności nie uzasadniają umorzenia zaległości podatkowej na podstawie art. 67 Ordynacji podatkowej. Postępowanie upadłościowe toczy się od 1993r. i większość wierzycieli spółdzielni została zaspokojona, a nadto, jak wynika z przedłożonych przez spółdzielnię sprawozdań finansowych, w okresie od 1999 do 2004r. osiągała ona przychody z wynajmu lokali, co oznacza, iż posiadała środki finansowe na uregulowanie zobowiązań podatkowych. W efekcie prawomocnego zakończenia postępowania sądowego o zasiedzenie nieruchomości spółdzielnia otrzyma także grunt i lokal, co pozwoli na zakończenie postępowania upadłościowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00