Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 19 kwietnia 2006 r., sygn. II SA/Bd 925/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Włodarska (spr.) Sędzia WSA Renata Owczarzak Asesor WSA Grzegorz Saniewski Protokolant Agnieszka Jagiełłowicz po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi Jana L. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] 2005 r. [...] oraz z dnia [...] 2005 roku, nr [...] w przedmiocie wykonania robót budowlanych 1. stwierdza nieważność decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] 2005 roku, nr [...], 2. uchyla decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] 2005 r. [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie S. z dnia [...] 2003 r., nr [...], 3. stwierdza, że decyzja [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] 2005 r. [...] nie podlega wykonaniu, 4. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. na rzecz skarżącego kwotę 552,40 (pięćset pięćdziesiąt dwa złote i czterdzieści groszy) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2003r. Nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) w Powiecie S. nakazał skarżącemu Janowi L. właścicielowi działek [...] w C. wykonanie zmian i przeróbek niezbędnych do doprowadzenia dobudowanej samowolnie hali produkcyjnej, części socjalnej oraz kotłowni z suszarnią do stanu zgodnego z przepisami poprzez: zamurowanie otworów okiennych od strony działki 52/1, wykonanie prawidłowego odprowadzenia wód deszczowych ze wskazanego budynku na teren własnej działki, wykonanie prawidłowego odprowadzenia skroplin i par z suszarni w sposób nie zagrażający zdrowiu i życiu osób przebywających na sąsiedniej działce nr [...], w terminie do 30 września 2003r.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że dobudowana część socjalna z poddaszem oraz kotłowania zostały wybudowane w 1986 r. samowolnie, bez pozwolenia na budowę. Inwestor przedłożył jedynie projekt budowlany na dobudowę części socjalnej do hali produkcyjnej bez cech urzędowych oraz własne oświadczenie. Ponadto wskazano, że rozbudowa prowadzona była bez zgody właścicieli działki nr 52/1, a granica pomiędzy działkami istniała od czasu darowizny uczynionej przez J. i L. L. na synów Grzegorza i Jana. Organ pierwszoinstancyjny wyjaśnił, że w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane, obowiązującej od 1 stycznia 1995r., wobec obiektów budowlanych wzniesionych bez wymaganego pozwolenia na budowę istnieje bezwzględny obowiązek nakazania ich rozbiórki przez organ nadzoru budowlanego. Jednakże przepisu tego nie stosuje się z mocy art. 103 ust. 2 cytowanej ustawy, w dwóch przypadkach, tj. jeżeli budowa została zakończona przed wejściem w życie ustawy oraz jeżeli przed wejściem ustawy w życie wszczęto w stosunku do tych obiektów postępowanie administracyjne. W takich przypadkach zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane. Zgodnie z art. 40 ustawy z dnia 24 października 1974 Prawo budowlane ( Dz. U. Nr 38, poz. 229) organ wydał niniejszą decyzją inwestorowi nakaz wykonania wskazanych wyżej przeróbek w celu doprowadzenia obiektu budowlanego do stanu zgodnego z prawem.