Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 1 marca 2006 r., sygn. III SA/Gd 13/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz (spr.) Sędziowie: NSA Marek Gorski WSA Felicja Kajut Protokolant Robert Daduń po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi W.A. na decyzję Komendanta Policji [...] z dnia 31 października 2005 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Komendanta Policji [...] z dnia 15 września 2005 r. nr [...] II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; III. zasądza od Komendanta Policji [...] na rzecz skarżącego kwotę 255 (dwieście pięćdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Komendant Powiatowy Policji [...] rozkazem personalnym z dnia 15 września 2005 r., nr [...], wskazując jako podstawę prawną art. 41 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 45 ust. 3 ustawy o Policji, zwolnił ze służby w Policji z dniem 6 października 2005 r. posterunkowego W. A. Wydając przedmiotowy rozkaz organ oparł się na orzeczeniu nr [...] Okręgowej Komisji Lekarskiej MSWiA [...] z dnia 11 maja 2005 r., w którym stwierdzono całkowitą niezdolność W. A. do służby w Policji oraz zaliczono go do III grupy inwalidów bez związku ze służbą w Policji. Zwolnienia dokonano w związku z upływem 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby, zgodnie z dyspozycją art. 43 ust. 1 ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. (tj. Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58 ze zm.).

W odwołaniu do [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji [...], W. A. wskazał, że zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego stosunek służbowy policjanta jest stosunkiem administracyjnym, a decyzje o jego nawiązaniu i rozwiązaniu są decyzjami administracyjnymi wydanymi w toku postępowania administracyjnego (wyrok z 8 października 2002 r., K36/00). W świetle przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, stanowisko komisji lekarskiej stanowi w postępowaniu o zwolnienie ze służby tzw. zagadnienie wstępne, od którego zależy rozstrzygnięcie sprawy. Mimo, że rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 lipca 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 79, poz. 349 ze zm.) przewiduje tryb odwołania się od orzeczeń komisji lekarskich, zaskarżenie orzeczenia lekarskiego do sądu administracyjnego może nastąpić jedynie w toku postępowania w przedmiocie zwolnienia ze służby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00