Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 31 stycznia 2006 r., sygn. II SA/Wr 551/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Kremis (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Julia Szczygielska, As. Alicja Palus, Protokolant Magda Mikus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2006r. sprawy ze skargi Wojewody D. na uchwałę Rady Miejskiej W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego obszaru J. we W. I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; II. orzeka, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
U Z A S A D N I N I E
Przywołując w podstawie prawnej art. 93 ust. l ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2001 r., nr 142, poz. 1592 ze zm.) Organ Nadzoru zaskarżył w całości uchwałę Rady Miejskiej W. z dnia [...] nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru J. we W., zarzucając jej naruszenie art. 18 ust. 2 pkt 3 i 4 w zw. z art. 25 oraz art. 18 pkt 6 w i z art. 25 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 15 poz. 139 ze zm.).
Wojewoda wniósł na podstawie art. 147 ust. l ustawy z dnia 20 sierpnia 2002 r. prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w zw. z art. 27 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym o stwierdzenie nieważności uchwały w zakresie zaskarżenia.
Na uzasadnienie wskazał, że w dniu [...] Rada Miejska W. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru J. we W. Uchwała wraz z dokumentacją planistyczną wpłynęła do organu w dniu [...].
Na żądanie Wojewody Gmina W. doręczyła jedynie graficzne przedstawienie planu zagospodarowania przestrzennego w kształcie w jakim został wyłożony do publicznego wglądu. W tomie pierwszym dokumentacji planistycznej zamieszczono wykaz opinii łącznie ze zbiorem opinii. Wraz z wykazem załączono graficzne przedstawienie planu przekazanego do opinii. W północnej jego części umieszczono teren zieleni parkowej oznaczony symbolem [...]. Poniżej wskazano teren usług oświatowych - symbol [...], określając linie nieprzekraczalnej zabudowy w połowie terenu. W środkowej części planu umieszczono teren usług handlowych oznaczony symbolem [...]. W południowo wschodniej części planu symbolem [...] oznaczono teren usług oświaty, określając nieprzekraczalne linie zabudowy, które tylko częściowo zachodzą na naniesione stanowisko archeologiczne. Poniżej tego terenu naniesiono teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami oznaczony symbolem [...]. Nieprzekraczalne linie zabudowy nie obejmują całego terenu. Podobnie jest z terenem [...] - nieprzekraczalne linie zabudowy nie obejmują całego terenu.