Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 stycznia 2006 r., sygn. I SA/Wr 530/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu W składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA - Ireneusz Dukiel Sędziowie : Sędzia WSA - Zbigniew Łoboda Asesor WSA - Marek Olejnik (sprawozdawca) Protokolant: Katarzyna Gierczak Po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 stycznia 2006 r. sprawy ze skargi: W. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2002 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Wyrokami z dnia [...] sygn. [...] i [...] Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. przedmiocie podatku od nieruchomości za 2000 i 2001 r. stwierdzając, że jakkolwiek organy podatkowe doszły na podstawie dotychczas przeprowadzanych dowodów do trafnego wniosku, że z uwagi na treść ewidencji gruntów nieruchomość skarżącego nie stanowi gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, ale ponieważ w toku postępowania sądowego podatnik wykazał, że dane zawarte w ewidencji budzą wątpliwości powołując się na tę okoliczność pismo Starostwa Powiatowego z dnia [...], to kwestia ta wymaga wyjaśnienia. Burmistrz M. wszczynając postępowanie w sprawie wysokości zobowiązania podatkowego za rok 2002 r. wziął pod uwagę wskazania zawarte w w/w wyrokach NSA a także ustalenia poczynione w trakcie prowadzonego ponownie postępowania za lata 2000-2001. Wyjaśniając wątpliwości na które zwrócił uwagę Sąd Burmistrz zwrócił się do Starosty Powiatowego w W. o wyjaśnienie podstaw zmiany zaliczenia gruntów z podgrupy 7.1 do 7.2
Z pisma Starosty z dnia [...] wynika, że na wniosek podatnika z [...] dokonano sprostowania wpisu w rejestrze gruntów przez przeniesienie podatnika jako właściciela działki nr [...] z podgrupy 7.2 obejmującej osoby fizyczne będące właścicielami gruntów nie wchodzących w skład gospodarstw rolnych do podgrupy 7.1 obejmujących właścicieli gospodarstw rolnych.
Podstawą tej zmiany było posiadanie przez podatnika W.C. obszaru użytków rolnych o pow. [...] oraz przedłożenia dokumentu potwierdzającego prowadzenie przez podatnika działalności rolniczej, co zgodnie z ustawą o podatku rolnym pozwoliło na zaliczenie nieruchomości do gospodarstw rolnych.