Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 stycznia 2006 r., sygn. II SA/Wr 1294/03
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Cisek, Sędzia NSA Halina Kremis, Asesor WSA Alicja Palus /sprawozdawca/, Protokolant Izabela Krajewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2006r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie nieodpłatnego nadania na własność działek zabudowanych nr [...]i nr [...] położonych we wsi P. oraz odmowie nadania prawa własności działki nr [...]położonej we wsi P. oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...]Nr [...]Burmistrza Miasta i Gminy B. działając na podstawie art. 6 ustawy z dnia 24 lutego 1989r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin oraz o zmianie ustawy o podatku rolnym /Dz.U. Nr 10, poz. 53/, art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998r. przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną /Dz.U. Nr 133, poz. 872/ i art. 104 kodeksu postępowania administracyjnego orzekł o nadaniu J. P. c. J. i M. działek gruntu nr [...]i nr [...] o łącznej powierzchni [...] położonych o obrębie wsi P., zabudowanych budynkiem mieszkalnym i gospodarczymi, które to zabudowania stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności wnioskodawczyni /KW [...]/ i odmówił J. P. prawa do nadania jej na własność działki nr [...] położonej w obrębie wsi P.
W uzasadnieniu organ orzekający wyjaśnił, że decyzja została wydana w wyniku podjętego w postępowaniu odwoławczym rozstrzygnięcia kasacyjnego z przekazaniem sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.
W toku ponownie prowadzonego postępowania w tej sprawie ustalono, że na spornej działce znajduje się pomieszczenie zagłębione poniżej terenu /podziemne/ oddalone od kompleksu budynków mieszkalnych i gospodarskich około 50 metrów, będące w przeszłości prawdopodobnie częścią budynku, który obecnie nie istnieje. Z przeprowadzonych dowodów /wezwania świadków/ wynika jednoznacznie, że do ok. 1950 roku widać było w tej części działki ruiny dwóch niedużych budynków mieszkalnych. Na początku lat pięćdziesiątych ruiny zostały uprzątnięte i teren wyrównany, przy czym teren ten był wykorzystany przez poprzedniego właściciela gospodarstwa wyłącznie jako użytek zielony. Z zeznań świadków wynika również, że Państwo R. nigdy nie użytkowali podziemnego pomieszczenia na spornej działce jako piwnicy, bowiem piwnice posiadają pod budynkami posadowionymi na działce nr [...] i [...] oraz, że pomieszczenie to zostało odkopane przez męża wnioskodawczyni dopiero wiosną 2000 roku.