Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 grudnia 2005 r., sygn. II SA/Wr 718/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym : Przewodniczący: Sędzia WSA Andrzej Cisek Sędzia WSA Anna Siedlecka Sędzia NSA Julia Szczygielska /sprawozdawca/ Protokolant: Anna Biłous po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2005r. sprawy ze skargi Z. H. na uchwałę Rady Miejskiej w K. W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie zarzutu wniesionego do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi M. D. I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały: II. orzeka, że zaskarżona uchwała nie może być wykonana; III. zasądza od Gminy K. W. na rzecz Z. H. kwotę 25 zł /dwadzieścia pięć złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Sygn.akt II S.A./Wr 718/03 1

Uzasadnienie

Rada Miejska w K. W. podjęła w dniu [...]r. na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 ze zm.) uchwałę Nr [...] w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi M. D. -gmina K. W..

Pismem z dnia [...]r. Z. H. wniosła zarzut do ustaleń przyjętych w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi M. D.. Skarżąca wskazała, iż projektowane rozwiązania dotyczące układu komunikacyjnego, oznaczone w projekcie jako 2KGP wraz z przewidywaną rezerwą terenu pod węzeł autostradowy, wkracza na znaczną część jej gospodarstwa sadowniczego, co pozbawia ją warsztatu pracy, a tym samym możliwości zarobkowania i utrzymania się. Nadto zdaniem skarżącej proponowane rozwiązania komunikacyjne - dostępność i obsługa komunikacyjna proponowana z drogi oznaczonej w projekcie symbolem 15KD, jest niemożliwa, bowiem istniejące ukształtowanie terenu nie pozwala na wjazd sprzętu koniecznego dla obsługi tego gospodarstwa. Obsługa ta odbywa się obecnie z istniejącego wjazdu z drogi nr [...]. Brak informacji o terminie realizacji ustaleń przyjętych w kwestionowanym planie, powoduje paraliż prowadzonego przez skarżącą gospodarstwa. Ponadto podniosła, iż z § 2 projektu uchwały wynika, że przedmiotem ustaleń planu jest m.in. określenie tymczasowych sposobów zagospodarowania, urządzania oraz użytkowania terenu. Jednak w dalszej części uchwały brak jest zapisów na powyższy temat. W domyśle lub ewentualnej interpretacji urzędnika pozostaje zatem kwestia, czy skarżąca może bezpiecznie inwestować w swojego gospodarstwo do czasu realizacji węzła autostradowego. Przyjmując, że budowa autostrady i węzła autostradowego będzie zrealizowana, to zapis dotyczący pozostałej części działki, będącej jej własnością, oznaczonej symbolem 1MR z przeznaczeniem terenu pod zabudowę zagrodową, staje się niewystarczający dla sytuacji, w której będzie zmuszona przekwalifikować rodzaj swojej działalności. Zatem koniecznym jest dodatkowy zapis, np. takiego jak dla terenu 7P/S/UC, stwarzającego możliwość lokalizacji zakładów produkcyjnych, składów, baz, magazynów i usług komercyjnych, które będą wykorzystywane w przypadku realizacji węzła autostradowego. Równie istotne byłoby wprowadzenie w punkcie 10 § 2 " określenie tymczasowych sposobów zagospodarowania, urządzania oraz użytkowania terenu", przede wszystkim zapisu zapewniającego możliwość dotychczasowego sposobu użytkowania, tj. prowadzenia gospodarstwa sadowniczego oraz możliwości realizacji obiektów czasowych, np. z przeznaczeniem na ekspozycję i sprzedaż produktów z własnego gospodarstwa sadowniczego. W konkluzji strona wskazała, iż ustalenia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi M. D. naruszają jej interes prawny i uprawnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00