Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 15 grudnia 2005 r., sygn. II SA/Op 189/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska Sędziowie WSA Elżbieta Kmiecik - (spr.) WSA Ewa Janowska Protokolant sekretarz sądowy Jolanta Hadała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi J. N. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], Nr [...], Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w B. działając na podstawie art. 104 § 1 i 2 Kpa oraz art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998r., Nr 90, poz. 106 z zm.) orzekł, iż nie stwierdza u J. N. istnienia choroby zawodowej, a to przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat, a wymienionej w pozycji 15 wykazu chorób zawodowych rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U nr 132, poz. 1115).

W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż J. N. zatrudniona była w szkołach podstawowych w O. i L. przez okres 31 lat, ucząc muzyki, techniki, fizyki i matematyki. W trakcie pracy zawodowej poddawana była ona badaniom profilaktycznym, które nie wykazywały przeciwwskazań do wykonywanej pracy. Instytut Medycyny Pracy w S. oraz Poradnia Chorób Zawodowych w K. stwierdziły, iż brak jest podstaw do rozpoznania u J. N. choroby zawodowej - przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym. Organ argumentował nadto, że strona wyczerpała przysługującą jej dwuinstancyjną diagnostykę, a orzeczenia I i II instancji są zgodne, a zatem nie zachodzą przesłanki do ustalenia istnienia choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00