Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 16 listopada 2005 r., sygn. I SA/Op 270/05

1. Określone w art. 87 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. nr 54 poz. 535 ze zm./ terminy zwrotu kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy podatnika zastrzeżone są na korzyść organów podatkowych. Jeżeli podatnik obniża kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej w trybie art. 86 ust. 13 tej ustawy w trakcie biegu terminów określonych w art. 87 tej ustawy, następuje przerwa biegu tych terminów; biegną one na nowo od daty złożenia deklaracji korygującej.

2. Terminy zwrotu nadwyżki podatku, wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług w wykładni dokonanej w niniejszym wyroku nie są sprzeczne z regułami Dyrektyw w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, a zwłaszcza nie naruszają zasady wynikającej z art. 18 ust. 4 VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku /77/388/EWG /Dz.U. UE.L. 1977 nr 145.1/, który stanowi, że jeśli za dany okres rozliczeniowy kwota przysługujących odliczeń przekracza kwotę podatku należnego, Państwa Członkowskie mogą dokonać zwrotu lub przenieść nadwyżkę na okres następny, na warunkach ustalonych przez dane państwo.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Beaty F. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 27 lipca 2005 r., (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Dnia 21 lutego 2005 r. skarżąca Beata F. złożyła wniosek do Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. o zwrot oprocentowania z tytułu nadpłaty w podatku od towarów i usług za czerwiec 2004 r. Uzasadniła, że datą, od której należy liczyć ustawowe terminy zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest data złożenia deklaracji za okres rozliczeniowy, a nie data złożenia korekty takiej deklaracji - jak przyjął organ podatkowy -oraz że organ podatkowy dokonał nieuprawnionej wykładni przepisów ustawy o podatku od towarów i usług na niekorzyść podatnika przez zaliczenie w pierwszej kolejności na poczet bieżących zobowiązań podatkowych części nadwyżki w podatku od towarów i usług podlegającej zwrotowi w terminie 60 dni, podczas gdy w deklaracji wykazana została również kwota do zwrotu w terminie 180 dni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00