Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 marca 2009 r., sygn. III SA/Gl 104/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Asesor WSA Katarzyna Golat (spr.), Asesor WSA Marzanna Sałuda, Protokolant St. sekr. sąd. Beata Jacek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 marca 2009 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika [...][...] Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] r. nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w [...] na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r., Nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] [...] Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] r., Nr [...], ustalającą dla skarżącej - "A" S.A. kwotę dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiąc marzec 2006 r., w wysokości [...] zł.
W podstawie prawnej zaskarżonej decyzji powołano art. 233 § 1 pkt 1 i art. 13 § 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.).
Według przekazanych Sądowi akt sprawy stan faktyczny przedstawiał się następująco.
W następstwie przeprowadzonej przez pracowników [...] [...] Urzędu Skarbowego w S. w dniach [...],[...],[...],[...], i [...] r. kontroli w zakresie prawidłowości rozliczenia przez w/w Spółkę podatku od towarów i usług za marzec 2006 r., stwierdzono zawyżenie wykazanej w deklaracji VAT-7 za w/w miesiąc nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, skutkujące zmianą rozliczenia dokonanego przez podatnika.
Ustalono, że Spółka otrzymała faktury zakupu VAT, dokumentujące transakcje gospodarcze, które w deklaracji VAT-7 za marzec 2006 r. zostały wykazane jako nabycie towarów i usług pozostałych. Przedmiotowe faktury ujęto w rejestrze zakupów towarów za ten miesiąc. Zgodnie z datą wpływu widniejącą na pieczęciach znajdujących się na przedmiotowych fakturach oraz na podstawie wpisu do prowadzonej przez Skarżącą książki korespondencji organ stwierdził, że oryginały w/w faktur wpłynęły do Spółki pocztą w dniu 31 marca 2006 r. Jednakże w dniu 8 czerwca 2006 r. Spółka złożyła pisemne oświadczenie, że faktury VAT otrzymała w miesiącu kwietniu 2006 r., aczkolwiek w wyniku pomyłki osoby ewidencjonującej wpływającą korespondencję, zostały błędnie zakwalifikowane do rozliczenia w miesiącu marcu 2006 r.