Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 padziernika 2005 r., sygn. II SA/Kr 1608/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie WSA Elżbieta Kremer AWSA Dorota Dąbek (spr.) Protokolant Agnieszka Słaboń po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2005 r sprawy ze skargi K. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia 24 czerwca 2003 r Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie z dnia 11.09.2002r., sygn. akt: II SA/Kr 736/01 uchylono decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, w częściach, w których nie stwierdzały one u K. S. chorób zawodowych wymienionych w poz. 6, 10, 14, 15, 16. W wyroku tym Sąd zobowiązał organ administracji do uzupełnienia materiału dowodowego poprzez uzyskanie wyczerpujących uzasadnień opinii biegłych i dokonania ich prawidłowej oceny. Ponadto wyraził pogląd, iż brak jest podstaw prawnych do tego, by z pojęcia choroby zawodowej eliminować uszkodzenie słuchu wywołane działaniem hałasu ze względu na stopień uszkodzenia słuchu, takiego ograniczenia omawianej choroby nie przewidują bowiem przepisy prawa materialnego.

Po uzupełnieniu postępowania wyjaśniającego organ II instancji decyzją z dnia [...] .06.2003r., nr [...]. ponownie orzekł o braku podstaw do rozpoznania chorób zawodowych z poz. 6,10,14,15 i 16 wykazu, utrzymując w mocy decyzję organu I instancji. W podstawie prawnej tej decyzji powołano się na art. 138 §1, pkt 1 KPA w związku z art. 5 punkt 4a Ustawy z dnia 14.03.1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 1998r., nr 90, poz. 575 z późn. zmianami) oraz § 10 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.07.2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpatrywania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. z 2002r. nr 132, poz. 1115). W uzasadnieniu zaś wskazano, że K. S. pracował w latach 1966-92 na stanowisku elektryka lub elektromontera w różnych zakładach pracy, w okresowym narażeniu na zapylenie, hałas, jak i sporadycznie wibracje. Poddawany był okresowym badaniom lekarskim, w ostatnim z nich pochodzącym z 1991r. stwierdzono zdolność K. S. do wykonywania pracy. Od 1992r. K. S. przebywa na rencie. Uzupełniając postępowanie administracyjne uzyskano szczegółowe uzasadnienie wydanego uprzednio orzeczenia lekarskiego Instytutu Medycyny Pracy w [...] (pismo z [...] stycznia 2003r.). W świetle powyższych wyjaśnień Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał decyzję o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej, którą utrzymał w mocy [...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny uznając, że wskazania sądu zostały wykonane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00