Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 wrzenia 2005 r., sygn. II SA/Wr 1657/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Kremis, Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz (sprawozdawca), Asesor WSA Alicja Palus, Protokolant Patrycja Kokosicka-Jędrzejczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2005r. sprawy ze skargi A. K., K. K. i M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie odmowy nieodpłatnego zbycia nieruchomości położonej we W. przy ul. H. [...] oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. Prezydent W. na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 2001r. o nabywaniu przez użytkowników prawa własności nieruchomości (Dz. U. Nr 113, poz. 1209) odmówił skarżącym nieodpłatnego zbycia na współwłasność nieruchomości pozostającej w ich współużytkowaniu wieczystym. Podstawą odmowy było w szczególności ustalenie, że skarżący nie byli zarówno w dniu [...]r. jak i w dniu [...]r. użytkownikami wieczystymi ich nieruchomości, gdyż "nabyli swoje udziały w drodze postanowienia Sądu Rejonowego z dnia [...]r. sygn. akt [...] stwierdzającego nabycie spadku".

W odwołaniu skarżący zarzucili naruszenie ustawy powołanej w podstawie prawnej decyzji, gdyż byli użytkownikami wieczystymi nieruchomości w dniu [...]r. i są nimi do tej pory.

Zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał powyższą decyzję w mocy. W uzasadnieniu organ stwierdził, że skarżący spełniają przesłankę przedmiotową nabycia prawa własności nieruchomości, gdyż ustawa wcale nie dotyczy jedynie nieruchomości nabytych na podstawie dekretu z [...]r. i w tym dekrecie wymienionych. Skarżący nie należą jednak do kręgu osób objętych uwłaszczeniem na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 2001r., bowiem nie byli współużytkownikami wieczystymi w obu datach wynikających z art. 1 ust.1 tej ustawy, skoro "nieruchomość, której wniosek dotyczy, została nabyta przez A. i H. K. w dniu [...]r., H. K. zmarła w dniu [...]r. i spadek po niej na mocy postanowienia Sądu Rejonowego dla W. F., nabyli: mąż A. K., córka M. K. i syn K. K. wszyscy po 1/3 części". Przesłankę ustawową spełniał jedynie A. K., ale niedopuszczalne jest przekształcenie prawa współużytkowania wieczystego jako jednego prawa podmiotowego w prawo własności jedynie w części, co wyłącza możliwość uwłaszczenia tylko niektórych współużytkowników wieczystych, bądź udziału w nieruchomości. Warunek ustawowy muszą spełniać wszyscy współużytkownicy wieczyści, a w nin. sprawie tej przesłanki ustawowej nie spełniają pozostali skarżący.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00