Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 wrzenia 2005 r., sygn. IV SA/Wa 182/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący asesor WSA Tomasz Wykowski, Sędziowie sędzia WSA Łukasz Krzycki (spr.), asesor WSA Agnieszka Wójcik, Protokolant Danuta Gorzelak-Maciak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2005 r. sprawy ze skargi Rady Gminy L. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - oddala skargę -

Uzasadnienie

Przedmiotem zaskarżenia jest rozstrzygniecie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2004 r., którym na podstawie art. 91 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), stwierdzono nieważność uchwały Nr [...] Rady Gminy L. z dnia [...] listopada 2004 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi I. dz. Nr [...].

Uzasadniając rozstrzygniecie Wojewoda wskazał, iż uchwała została wydana z naruszeniem art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.). Dla gminy obwiązuje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przyjęte Uchwała Nr [...] Rady Gminy L. z dnia [...] września 1997 r. Obszar działki Nr [...], dla której uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego znajduje się w granicach obszaru wyznaczonego w tymże studium do zainwestowania w strefie mieszkalno-siedliskowej. Powierzchnia terenu objętego planem jest znacznie mniejsza od obszaru wyznaczonego w studium. Z ustaleniem przeznaczenia terenu pod funkcję mieszkaniowo - siedliskową wiąże się określenie w planie zmiany przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. Tylko grunty pod wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej i przetwórstwu rolnospożywczemu mogą być uznane za grunty rolne, co wynika z treści art.2 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 ze zm.). Skoro w studium, zostały wyznaczone obszary, jako wymagające zmiany przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolne i nieleśne, to plan zagospodarowania przestrzennego powinien być sporządzony dla całego obszaru - kompleksu nieruchomości - objętego postanowieniami studium. Naruszenie tej zasady powoduje konieczność stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie uchwalenia planu w myśl art. 28 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00