Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 września 2005 r., sygn. III SA/Wa 1665/05
1. Zgodnie z par. 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U. nr 97 poz. 970 ze zm./ kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.
Faktura jest dokumentem stwierdzającym dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług. Przepisy przewidują możliwość dokonania korekty wystawionej faktury /pierwotnej/ i w związku z tym wystawienie jako kolejnej faktury korygującej. Za nieuprawniony należy uznać pogląd skarżącej, że użyte w nim określenie "faktura" odnosi się również do faktury korygującej.
To moment wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż lub moment powstania obowiązku podatkowego determinują kurs waluty według którego dokonywane jest przeliczenie. Późniejsze wystawienie faktury korygującej, która jedynie modyfikuje dane wykazane na fakturze pierwotnej, nie może mieć wpływu na zmianę zastosowanego uprzednio i prawidłowo przyjętego kursu przeliczenia waluty obcej.
2. Zgodnie z treścią art. 20 ust. 1 VI Dyrektywy z 17 maja 1977 r. /77/388/EWG/, wstępne odliczenie jest korygowane zgodnie z procedurami ustalonymi przez Państwa Członkowskie.
Z treści Dyrektywy wynika jedynie obowiązek umożliwienia przez Państwa Członkowskie korekty wstępnego odliczenia, zgodnie zresztą z procedurami ustalonymi przez Państwa Członkowskie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right