Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 23 sierpnia 2005 r., sygn. I SA/Rz 224/05

Brak dolnej czy górnej granicy wynagrodzenia inkasenta, dowodzi, że ustawodawca pozostawił wysokość tego wynagrodzenia do uznania rady gminy. Jednocześnie należy zauważyć, że przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia "wynagrodzenia za inkaso". Niemniej jednak, mając na uwadze specyfikę prawa podatkowego, które jest prawem publicznym i na którego gruncie nie obowiązuje zasada równości stron wynagrodzenie winno być co najmniej ekwiwalentne do nakładu pracy i wartości poniesionych nakładów.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Surmacz /spr./ Sędziowie NSA Maria Serafin-Kosowska NSA Bożena Wieczorska Protokolant sek.sąd. T.Tochowicz po rozpoznaniu w dniu 23 sierpnia 2005r. na rozprawie- sprawy ze skargi Gminy Miejskiej na uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej z dnia [...] marca 2005r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miejskiej nr [...] z dnia [...] lutego 2005r. w sprawie ustalenia dziennych stawek opłaty targowej, sposobu jej poboru, określenia inkasentów oraz wysokości wynagrodzenia za inkaso I. oddala skargę, II. zarządza zwrot stronie skarżącej Gminie Miejskiej kwoty 300 zł (słownie: trzysta złotych) tytułem nienależnie uiszczonego wpisu od skargi.

Uzasadnienie

I SA/Rz 224/05

Uzasadnienie

Rada Miejska, na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001r., nr 142, poz. 1591 ze zm. - powoływana dalej jako: ustawa o samorządzie gminnym) oraz art. 19 pkt 1 lit.a i pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002r., nr 9, poz. 84 ze zm. - powoływana dalej jako: ustawa podatkowa), Uchwałą nr (...) z dnia (...) lutego 2005r. w sprawie ustalenia dziennych stawek opłaty targowej, sposobu jej poboru, określenia inkasentów oraz wysokości wynagrodzenia za inkaso, ustaliła dzienne stawki opłaty targowej w podanych w niej wysokościach, zarządziła pobór opłaty targowej w drodze inkasa, ustalając inkasentów opłaty targowej, a w § 6 ustaliła wynagrodzenie prowizyjne za pobór opłaty targowej. Mianowicie w § 6 pkt 1 uchwały postanowiono, że za pobór opłaty targowej ustala się wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 20% osiągniętych wpływów z inkasa opłaty targowej z zastrzeżeniem ustępu 2. Z kolei w ust. 2 wskazano, że za pobór opłaty targowej ustala się wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 80% osiągniętych wpływów z inkasa opłaty targowej

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00