Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 czerwca 2005 r., sygn. II SA/Lu 57/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom, Sędziowie Sędzia WSA (del) Dorota Chobian, Asesor WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Agata Jakimiuk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2005 r. sprawy ze skargi H.Z. na uchwałę Rady Miasta z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie zarzutów do projektu planu miejscowego I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w § 2, w części dotyczącej odrzucenia zarzutu H.Z. z dnia 31 maja 2004r., odnoszącego się do projektowanego przebiegu ulicy [...] przez nieruchomość o numerze ewidencyjnym [...]; II. opisana w pkt. I uchwała w części, w jakiej stwierdzono jej nieważność nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; III. w pozostałej części oddala skargę; IV. zasądza od Rady Miasta na rzecz H.Z. kwotę 555 (pięćset pięćdziesiąt pięć ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Uchwałą Nr [...] podjętą w dniu [...] r. na postawie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym, art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym, Rada Miasta rozpatrzyła wniesione przez H.Z zarzuty do wyłożonego do publicznego wglądu projektu planu zagospodarowania przestrzennego Miasta L. - część III. Pierwszy zarzut z dnia 12 kwietnia 2002 r. odrzucono (§ 1 uchwały), natomiast drugi zarzut z dnia 31 maja 2004 r. częściowo uwzględniono (§ 2 uchwały).

W uzasadnieniu § 1 uchwały podano, że w obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, przyjętym uchwałą Nr [...] Rady Miejskiej z dnia [...]r., określającym politykę przestrzenną oraz rozwój struktury funkcjonalno-przestrzennej, działka Nr [...] , stanowiąca własność H. Z. leży w strefie intensywnej urbanizacji. Stąd też w wyłożonym, po raz pierwszy projekcie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Miasta L. - część III, północną i wschodnią część tej działki przewidziano pod ulice [...](stanowiącą drogę lokalną) i [...] (stanowiącą drogę dojazdową), oznaczone odpowiednio na planie symbolami KDL i KDD. Przedmiotowe drogi powtarzały przebieg pasów drogowych, wyznaczonych w miejscowym planie szczegółowym zagospodarowania przestrzennego zgrupowania przemysłowo - składowego [...]. Rada argumentowała, że budowa tych ulic w ramach modernizacji układu komunikacyjnego jest konieczna, gdyż wiąże się z rozwojem przestrzennym miasta i zapewnieniem poszczególnym miejskim jednostkom urbanistycznym, w tym obszarowi zabudowy przy ul. [...]i, sprawnej i płynnej obsługi komunikacyjnej. Przebieg projektowanej ul. [...] i jej przedłużenie do ul. [...] poprzez skrzyżowanie z Al. [...] usprawni powiązanie komunikacyjne obszaru z dzielnicą aktywności gospodarczej [...] (na północy), z projektowanymi i istniejącymi dzielnicami mieszkaniowymi [...] i [...] (od strony wschodniej i zachodniej) i od południa z kompleksem szpitalno-dydaktycznym Akademii Medycznej. Proponowane w treści zarzutu przesunięcie ulicy na tereny niezabudowane w kierunku wschodnim, spowoduje przesunięcie się i rozminięcie wlotów ulic [...] i [...] do Al. [...]. Układ taki prowadzi do skomplikowanego, o trudnej geometrii, rozwiązania drogowego. Ulica [...] (KDL) oraz planowana droga dojazdowa w kierunku wschód-zachód (KDD - ul. [...]) zgodnie z propozycją projektową zajmą część działki Nr [...]. Na pozostałej części działki możliwa jest realizacja przez H.Z. budynku mieszkalno-usługowego, zgodnie z decyzją o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu z dnia [...]. NR [...]

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00