Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 maja 2005 r., sygn. II SA/Wr 2712/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Kremis, Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski, Asesor WSA Alicja Palus /sprawozdawca/, Protokolant Katarzyna Grott, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2005r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Wójta Gminy w L. z dnia [...] r. Nr [...] zatwierdzającej projekt podziału działki, stanowiącej własność Gminy L., położonej w obrębie N. oznaczonej geodezyjnie numerem [...], w wyniku którego powstały działki nr [...],[...] i [...].

Z uzasadnienia tej decyzji wynika, że wniosek o stwierdzenie nieważności opisanej powyżej decyzji Wójta Gminy w L. złożył w dniu [...] r. A. M., reprezentowany przez radcę prawnego M. F.-G., zarzucając w nim, że kwestionowana decyzja wydana została z rażącym naruszeniem prawa, gdyż podziału dokonano z pominięciem procedury rozgraniczeniowej, a takie postępowanie jest wymagane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 maja 1989r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne, wówczas gdy nie jest znany przebieg granic. W ocenie wnioskodawcy taka sytuacja zaistniała, bowiem granica pomiędzy działkami nr [...] i [...] powinna przebiegać zgodnie z granicą między budynkiem mieszkalnym a świetlicą miejską w linii prostej aż do szosy, a została ustalona w sposób niezgodny ze stanem istniejącym, wynikającym z ostatniego spokojnego posiadania. Z dalszej części uzasadnienia wynika, że wnioskodawca podał, że nawet jeśli na podstawie legalnych aktów prawnych nie uzyskał prawa własności do części działki nr [...], na której zlokalizowana jest część budynku mieszkalnego przez niego użytkowana, to prawo własności nabył na mocy przepisów art. 2 dekretu z dnia 6 września 1951r. o ochronie i regulowaniu własności osadniczych gospodarstw chłopskich na obszarze Ziem Odzyskanych oraz przepisów ustawy z dnia 26 października 1971r. o regulowaniu własności gospodarstw rolnych, bowiem wynika z nich, że nieruchomości wchodzące w skład gospodarstw rolnych, znajdujące się w samoistnym posiadaniu rolników, stają się z mocy samego prawa ich własnością, jeżeli oni sami lub ich poprzednicy prawni objęli tą nieruchomość w posiadanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00