Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 maja 2005 r., sygn. III SAB/Wr 5/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk Sędziowie WSA Bogumiła Kalinowska NSA Józef Kremis (sprawozdawca) Protokolant Halina Rosłan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2005 r. sprawy ze skargi A spółka z o. o., z siedzibą w B. na bezczynność Rady Powiatu G. w przedmiocie podjęcia uchwały w sprawie likwidacji lub zmiany formy gospodarki finansowej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w G. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu przez A sp. z o. o., z siedzibą w B., jest - jak wskazała strona skarżąca - bezczynność Rady Powiatu G., przejawiająca się zdaniem spółki tym, że organ ten, pełniąc funkcję organu założycielskiego względem Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w G., zaniechał podjęcia uchwały o zmianie formy gospodarki finansowej zakładu lub o jego likwidacji, mimo że zaistniały ku temu przesłanki ujęte w art. 60 ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 z późn. zm., zwanej dalej w skrócie "uzoz"). Strona skarżąca wywiodła, że podjęcie jednej z wymienionych w art. 60 ust. 3 uzoz uchwał jest obligatoryjne dla organu założycielskiego w wypadku, gdy podległy mu samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej nie może we własnym zakresie pokryć ujemnego wyniku finansowego (a więc zastosować dyspozycji art. 60 ust. 1 uzoz).

W skardze podniesiono, że sytuacja opisana w art. 60 ust. 3 uzoz zaistniała w rozpoznawanej sprawie, gdyż Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w G. od dawna nie jest w stanie samodzielnie pokryć swojego ujemnego wyniku finansowego, jego zaś ruchomości zostały zajęte przez komorników, natomiast przysługujące mu wierzytelności względem Narodowego Funduszu Zdrowia zajęli wierzyciele. Zajęty jest również rachunek bankowy szpitala, wobec czego nie może on nawet wypłacić wynagrodzeń swoim pracownikom. Stan taki utrzymuje się co najmniej od półtora roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00