Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 maja 2005 r., sygn. III SA/Wa 2383/04

Wniesienie aportu w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55[1] Kc do spółki nie jest objęte zakresem art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, a zatem czynności te nie podlegają opodatkowaniu na mocy tej ustawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2005 r. sprawy ze skargi "M.P." SA na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 15 października 2004 r. (...) w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oraz stwierdzenia nadpłaty w tym podatku - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W.-W. z dnia 28 listopada 2003 r. (...).

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w W. na podstawie art. 233 par. 1 pkt 1 w zw. z art. 72 par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, art. 20 ust. 2 i 3 ustawy o VAT oraz par. 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. w sprawie określenia kwoty zobowiązania podatkowego za grudzień 2002 r. oraz stwierdzenia nieistnienia nadpłaty za ww. miesiąc w podatku od towarów i usług. W uzasadnieniu decyzji podniósł, iż czynność polegająca na wniesieniu wkładu niepieniężnego w postaci Zakładu Metali Szlachetnych przez "M." S.A. do Spółki "MMS" spółka z o.o., stanowi czynność podlegającą zwolnieniu od podatku od towarów i usług stosownie do par. 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, a zatem jest czynnością podlegającą unormowaniu w ustawie o VAT. Wskazał, że rozporządzenie zostało wydane na podstawie upoważnienia ustawowego art. 47 ustawy o VAT. Powołując się na Konstytucję stwierdził, iż Konstytucja nakłada na organy stanowiące obowiązek uchwalania prawa w formie ustaw, dopuszczając możliwość doprecyzowania ustaw w formie rozporządzeń, że organy państwowe działając na podstawie art. 120 Ordynacji podatkowej muszą realizować swoje działania poprzez stosowanie przepisów zawartych zarówno w ustawach, jak i w rozporządzeniach wykonawczych, nie mogą ich kwestionować i pomijać. Z uwagi na powyższe uznał za zgodną z prawem decyzję naczelnika US, określającą kwotę zwrotu podatku od towarów i usług za grudzień 2002 r. na kwotę O, kwotę zobowiązań w podatku od towarów i usług za grudzień 2002 r. w wysokości 125.695 zł, oraz stwierdzającą nieistnienie nadpłaty w podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00