Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 maja 2005 r., sygn. II SA/Kr 3212/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym Przewodniczący Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie : NSA Krystyna Kutzner AWSA Dorota Dąbek (spr.) Protokolant : Agnieszka Słaboń po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2005 r sprawy ze skargi B. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia 29 października 2002 r Nr [...]. w przedmiocie choroby zawodowej skargę oddala

Uzasadnienie

Uzasadnienie.

Decyzją z dnia 29 października 2002r., nr [...] ., Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w [...] utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] lipca 2002r., Nr [...] ., którą orzeczono o braku podstaw do stwierdzenia u B. K. choroby zawodowej narządu głosu. Jako podstawę prawną powołano art. 5 punkt 4a ustawy z dnia 14.03.1985r.o Państwowej Inspekcji Sanitarnej i przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.11.1983r. w sprawie chorób zawodowych oraz art. 138 §1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wskazano, że przeprowadzone dochodzenie epidemiologiczne wykazało, iż B. K. pracowała w latach 1960-2001 jako nauczycielka w szkole podstawowej oraz bibliotekarka i w czasie wykonywania czynności zawodowych była narażona na nadmierny wysiłek głosowy. Biorąc pod uwagę okoliczność istnienia tego czynnika szkodliwego, zespoły lekarskie nie rozpoznały schorzenia zawodowego narządu głosu. W orzeczeniu z dnia [...] .09.2001r. [...] Ośrodek Medycyny Pracy w [...] rozpoznał u B. K. przewlekłe proste zapalenie błony śluzowej gardła niezawodowe, w uzasadnieniu stwierdzając, że badaniem laryngologicznym nie stwierdzono zmian chorobowych strun głosowych charakterystycznych dla ich uszkodzenia nadmiernym wysiłkiem głosowym. W orzeczeniu lekarskim z dnia [...] .04.2002r., wydanym na skutek odwołania skarżącej, Instytut Medycyny Pracy w [...] także orzekł o braku podstaw do rozpoznania przewlekłej choroby zawodowej narządu głosu związanej z nadmiernym wysiłkiem głosowym. W uzasadnieniu zaś wskazano, że w badaniu foniatrycznym i laryngostroboskopowym stwierdzono jedynie cechy przewlekłego prostego, podsychającego nieżytu błony śluzowej gardła oraz objawy nieprawidłowego sposobu tworzenia głosu w postaci udziału fałdów przedsionka krtani w fonacji. Stwierdzono zatem brak zmian chorobowych krtani w postaci przerostu i utrwalonego niedowładu strun głosowych, a także guzków śpiewaczych, nie znaleziono zatem podstaw do rozpoznania przewlekłej choroby narządu głosu związanej z nadmiernym wysiłkiem głosowym. W ocenie lekarzy dolegliwości B. K. związane są z przewlekłym stanem zapalnym błony śluzowej gardła o podłożu infekcyjnym, mają także charakter zaburzeń czynnościowych związanych z nieprawidłową techniką tworzenia głosu, o czym świadczy udział przedsionka krtani w fonacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00